Son Dakika Haberler

SAHİPSİZ KALMIŞ SEKTÖR BALIKÇILIK

SAHİPSİZ KALMIŞ SEKTÖR BALIKÇILIK
Okunma : 667 views Yorum Yap

Balıkçıların sorunlarını dinlemek ve çözüm yolları bulmak için düzenlenen etkinlik Rumeli Fenerinde başladı ve Rumeli Kavağında devam etti.

CHP Gemisi Rumeli Kavağına Uğradı

CHP Sinop Millet Vekili Barış Karadeniz, İstanbul Millet Vekili Dr. Ali Şeker, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Oktay Aksu, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Çoşkun, Nadir Günday, Meclis Üyeleri, Sarıyer Bölgesi Su Ürünleri Balıkçılık Kooperatif üyeleri ve balıkçılar katıldı.

Rumeli Kavağı Parkında gerçekleşen etkinlik Türkiye’de yaşanan yangın felaketleri nedeni ile uzun bir çalıştay yapılamadı. İbb Başkanı Ekrem İmamoğlu Rumeli Kavağı toplantısından sonra Yangın bölgesine gitti.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Rumeli Feneri basın açıklaması sonrasında, CHP Gemisi ile Rumeli Kavağına gelerek balıkçı reislerine söz verdi.

SAHİPSİZ KALMIŞ SEKTÖR BALIKÇILIK

CHP Millet Vekili Barış Karadeniz : “Genel Başkanımızın talimatı ile Hopa’dan Samandağ’a kadar 28 ili gez bütün balıkçı limanlarına uğra- Balıkçı ve sektörün sorunlarını dinle ve rapora dönüştür dedi. Bende balıkçı kökenliyim, hayatımızdaki ilk işimiz salyangozculuk oldu. Sorunları bildiğimizi zannediyorduk ama sahaya çıktığımız günden beri denizlerimizin gerçek sahipleri balıkçılarımızdan sorunları dinleye dinleye geldik, Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrili ama yeterli verimliliği alamıyoruz. Sahipsiz kalmış bir sektör var. Sahipsiz kalmış balıkçılarımız var. Sahipsiz kalmış üniversitelerimiz var. Ödenek olmadığı için denizde araştırma yapamayan Su Ürünleri Fakültelerimiz var. Hatta Üniversite yetkililerimizin bir imza yetkisi yok ülkemizde. Amacımız iktidarımızda Denizcilik Bakanlığı kurmak.”

İstanbul Balık Üreticiler Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İlyas Torlak : Biz sorunları yaratan insanlarla sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ülkemizde balıkçılık gittikçe sorunlu bir meslek haline geliyor, Türkiye’de balıkçılık için bu kadar sorun varsa büyüme neden bu kadar hızlı, büyüme neden durmuyor, sorunu olan bir yerde durması veya gerilemesi lazım, sorunlar arttıkça balıkçılıkta yatırımlarda artıyor, yatırımların durması azım. Bütün tersaneler tekne imalatında dolu, siparişler had sayfada, devletin en büyük yaptırdığı yetiştiricilik politikasıdır, sorun budur. Bu ülkenin denizlerinin yetiştiricilikle yapılacak bir avcılığa cevap verebilecek pozisyonda değildir. Bugün yetiştiricilik deniz avcılığı kadar üretim kapasitesine yetişmiştir. Giderek artmaktadır. Hedefleri dinledikçe işin sorunun devam ettiğini, balıkçılığın sorununu çözemiyoruz, 350-500 bin ton olan üreticinin deniz avcılığının milyon tonlardan sonra bu kadar düşen deniz avcılığının kafa kafaya gelmesi sorunların en büyüğü. Sarıyer 8 kooperatif ve 2 balıkçı derneği ile tek ilçe, Sarıyer ilçesi bu sahip olduğu özelliğinde olsa bile gerekli yapılacak işleri ve bürokratik engelleri aşamıyor. Bizler kapılarını çaldığımızda bizi karşılayacak insanlara bu mesajı vermek istiyoruz.

İsmet Yalçın Reis ise: Teknede gelirken heyeti görünce bu arkadaşlar İstabullu sallıyor, inşallah 2023 Türkiyeyi sallayacaklar. İl Başanı Canan Kaftancıoğlu 2023’e kalmayacak dedi. İstanbul ve Sarıyer balıkçısı Türkiye de balıkçılığın merkezi, Buradan iyi şeyler çıkarsa bütün Türkiyeden. Dalgalanır, atalarımız Trabzon’dan gelip burada Ermeniler ve Rumlardan balıkçılığı öğrenmişler, en iyisini yapmaya gayret etmişler, Balıkçılık sektörü büyüdükçe sorunlar büyüyor dedi.