Son Dakika Haberler

SARIYER BELEDİYE MECLİSİNDE 5 ŞUBAT’TA “CEMEVLERİ HUKUKİ STATÜ” OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ.

SARIYER BELEDİYE MECLİSİNDE  5 ŞUBAT’TA “CEMEVLERİ HUKUKİ STATÜ” OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ.
Okunma : 100 views Yorum Yap

24 HAZİRAN seçimleri nedeniyle Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan miting alanlarında vaadlerine devam ederken (seçim beyannamesinde) “cemevlerine hukuki statü tanınacağını” açıkladı.

Hepimizin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce16 senedir iktidarda Cemevlerini hatırladı. Cemevlerine hukuki statü kazandıracakmış. Sen düne kadar bu insanlara hakaret ediyordun, cümbüşevi diyordun. 50 defa teklif ettik, kabul etseydin. Aklına yeni mi geldi?

Sarıyer Belediye Meclisi CHP Grubu “Cemevlerine hukuki statü” için önergeyi 5 Şubat 2015’de verdi.

CHP Sarıyer Belediye Meclis Grubu konuyla ilgili meclis başkanlığına önerge verdi. Cemevlerinin ibadethane sayılması için belediye meclis başkanlığına verilen önerge oy çokluğu ile kabul edildi.

AK Parti grubu ret oyu kullandı.

Cemevlerinin bulunduğu alanlar imar planlarına da dini tesis alanı olarak işlenecek. 

CHP’Lİ 14 BELEDİYE AYNI KARARI ALDILAR

İstanbul’da CHP Belediyeleri Meclislerinde almış oldukları karar ile “Cemevlerinin ibadethanedir” kararını aldılar..

CEMEVLERİ İBADETHANEDİR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın düzenlediği basın toplantısıyla, genel merkezin talimatıyla İstanbul’daki CHP’li 14 belediyenin meclis kararıyla ‘Cemevleri İbadethanedir’ kararını aldığını açıkladı.

Karayalçın, “Bugün itibariyle İstanbul’da 14 belediyemizin sınırları içinde cemevleri ibadethanedir. Belediyelerimiz öteki inanç gruplarına ve öteki inanç gruplarına mensup yurttaşlarımıza hangi olanakları sağlıyorsa cemevlerine aynı olanakları sağlayacaktır” dedi.

DEVLETİN DİNİ YOKTUR

CHP İl Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul İl Başkanlığı binasında CHP’li belediye başkanlarıyla birlikte düzenlediği toplantı ile cemevlerinin ibadethane statüsüne alındığını açıkladı.

“CHP’nin devletin yapısının işleyişini din kurallarının dışında tutma kararlılığında ve din alanıyla siyaset alanını, devlet alanını birbirinden ayrı görme yaklaşımında olduğunu vurgulayan Karayalçın, devletin, devletin kurumlarının, eğitim alanının, yargı alanının, din kurallarına göre yapılandırılamayacağını söyledi.”

CUMHURİYETİN BEL KEMİĞİ LAİKLİKTİR

Karayalçın, devletin dini olmadığının altını çizerek, şöyle konuştu:
“Devlet, o toplumdaki bütün inançlara eşit uzaklıkta olmalıdır. Ancak bugüne kadarki uygulamada Alevi yurttaşlarımızın bir ibadet yeri olarak kullandıkları cemevlerinin bu anlayış dışında değerlendirildiği bilinmektedir. CHP Genel Merkezi, Şubat ayında aldığı kararla bu haksız, bu yanlış, bu dışlayıcı yaklaşımın hiç olmazsa CHP’li belediyelerde son bulması için CHP’li belediyelere ‘Cemevleri ibadethanedir’ kararını almaları için bir talimat vermiştir. CHP’li 14 belediyemiz Şubat ve Mart aylarında meclis kararlarıyla genel merkezimizin bu talimatının gereğini yerine getirmiştir. Bugün itibarıyla İstanbul’da 14 belediyemizin sınırları içinde cemevleri ibadethanedir. Belediyelerimiz öteki inanç gruplarına ve öteki inanç gruplarına mensup yurttaşlarımıza hangi olanakları sağlıyorsa, cemevlerine aynı olanakları sağlayacaktır. Aslında cumhuriyetimizin temel ilkesi, CHP’nin belkemiği olan laiklik ilkesinin bir gereği, bu vesileyle yerine getirilmiş olmaktadır.”