Son Dakika Haberler

SARIYER BELEDİYESİ ASFALT FABRİKASI! İbrahim Balcı

SARIYER BELEDİYESİ ASFALT FABRİKASI! İbrahim Balcı
Okunma : 131 views Yorum Yap

  st_ibalci_343          Sarıyer 1930 İlçe, 1984 yılında da Belediye oldu. Belediye olmakla Sarıyerlilerin Sarıyer’i yönetmesi gerçekleşti. İlk belediye Başkanı Ali Sandıkçı oldu. İlk işi yıllardan beri bakımsızlıktan patika haline gelen yolları asfaltlamak oldu. En ücra köşelere kadar gidilerek patika yollara varıncaya kadar asfaltlama yapıldı. Ama yeterli olmadı. Çünkü dışarıdan alınan asfalt için ödenen para büyük boyutlara varıyordu. Bir çaresine bakılmalıydı!
Nihayet 1989 seçimlerinde M. İhsan Yalçın CHP ‘den başkan adayı olarak seçime girdi ve kazandı. Aynı çalışmaları devam ettirdi. Baktı ki asfalt için harcama büyük, o zaman ben de asfalt fabrikası kurar kendi işimi kendim hallederim diyerek işe koyuldu ve SARIYER BELEDİYESİNE AİT ASFALT FABRİKASINI kurdu. Belediye gerçekten çok büyük bir sorunu başarı ile halletmişti. O zamana kadar Sarıyer’de hiçbir şey yoktu… M. İhsan Yalçın devlet tecrübesinin de verdiği güvenle Sarıyer’e Kültür Sarayını kazandırdı, Belediye Binasını yaptırdı, Ali Sandıkçı’dan kalan makine parkını geliştirdi. Yeni yollar, parklar yaparak Sarıyer’in gelişmesine katkı verdi.
Sonraki dönemde Belediye Başkanlığını Yusuf Tülün kazandı.  O da hizmete devam etti ve asfalt fabrikasını kullanarak sokakların, caddelerin, hatta en ücra köşedeki patika yolların asfaltlama işini devam ettirdi. Sarıyer her geçen gün gelişiyordu. Bilahare Sedat Özsoy  Belediye Başkanlığını kazandı. En büyük şansı Sarıyer Belediyesinin bir asfalt fabrikasına sahip olmasıydı. Sedat Özsoy’da fabrikayı gereği gibi kullandı. Yusuf Tülün ikinci kez Belediye başkanı seçildiğinde aynı yolu takip etti. Asfalt fabrikasını çalıştırarak yolların bakım ve onarımına büyük önem verdi. Son yerel seçimde belediye başkanlığını CHP den Şükrü Genç kazandı. Diğer belediye başkanları gibi ilçenin sorunları üzerine eğildi. Noksanlıklar, eksiklikler neyse üzerine üzerine gitti, gitmeye devam ediyor. Yeni yollar, caddeler yapılıyor, varoşların, kenar mahallelerin büyük küçük sokaklarının bakım, onarım ve asfaltlanma işleri yapılıyor. Sosyal amaçlı çalışmalarda asfalt gerektiğinde kullanılmaktan geri kalınmıyor.
Ne oldu ise oldu, son bir iki aydan beri bir haber, bir dedikodu ortalığı sardı, kasıp kavuruyor. Neymiş bu? Efendim Sarıyer Belediyesinin asfalt fabrikası zarar ettiği için satılması düşünülüyormuş… Başkan Şükrü Genç fabrikayı elden çıkaracakmış. CHP li meclis üyeleri de böyle istiyormuş… Asfalt fabrikası zarar ediyormuş, çalışanı çokmuş…
Beyler kamu hizmeti gördüğünüzü unutmayın. Kamu hizmetinde “KAR” en son  düşünülecek bir şeydir. İ.B.Ş.Belediyesinin tüm şirketleri kar mı ediyor?
CHP’li Meclis üyeleri, başkan yardımcıları, grup sözcüleri biraz kendinize gelin. Böyle bir fabrikayı hangi koşullarda yenileyebilir veya yeni bir fabrikayı kaça mal edersiniz. Elinizde hazır ekmek varken, ekmeği çöpe atamazsınız, böyle bir hakkınız olamaz, olmamalıdır.
Çok merak ediyorum taşeron firmaların belediyede çalışan işçi sayısı ne kadardır? 100 kişi, 200 kişi, hadi bilemedin 300 kişi mi? Aman yarabbi herkesin beni güleceğini biliyorum. Ne yüzü, iki yüzü, taşeron işçi sayısı belki binden bile fazladır. Asfalt fabrikasından adam çıkaracak yerde taşeron firmalardan aldığınız adamlardan bir kısmını çıkarın olsun bitsin. Ama bunu yapamazsınız. Yapamazsınız çünkü taşeron firmadan işe alınan adamların belki de yüzde doksanı yandaştır, onlara ayıp olur.
Duyum doğru ise CHP grubunun etkili Meclis üyeleri asfalt fabrikasının CHP döneminde Belediye Başkanı M. İhsan Yalçın tarafından yaptırıldığını bile bilmedikleri için, bir kısım üye Yusuf Tülün, bazı üyeler de Sedat Özsoy tarafından yaptırıldığını söylüyorlar.
Ayıptır, yazıktır, hatta günahtır. Belediye Meclisinde çoğunluk olan CHP nin konu ile ilgili bilgi verecek danışmanları yok mu? Sormak öğrenmek ayıp mı?
Yahu lütfen eski Belediye Başkanı M. İhsan Yalçın ile temasa geçin size çok daha tamamlayıcı bilgi verebilir.
Piyasa caddesinde, rıhtım kenarında yürürken elinizdeki serpmeyi (saçma) görmediğiniz balığa atmayınız, atarsanız hiçbir şey kazanamazsınız koca bir “Ayıp” ve “Yuhhh” tan başka!
Yine de konu ile ilgili en yetkin kişi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’tir. Sarıyerliler kendisinden bu konuda bir açıklama beklemektedirler. Şükrü Genç her halde gereğini yapacaktır. Böyle bir hataya “EVET” diyeceğini de zannetmiyorum.