Son Dakika Haberler

SARIYER BELEDİYESİ “İMAR BARIŞI’NI” İLK ANLATAN BELEDİYE OLDU

SARIYER BELEDİYESİ “İMAR BARIŞI’NI” İLK ANLATAN  BELEDİYE OLDU
Okunma : 171 views Yorum Yap

Torba yasadan çıkan “İmar Barışı” yasası Türkiye genelinde hiç bir belediyede konuşulmuyor. Yorumlanmıyor. Neyi ve kimleri kapsadığı açıklanmıyor.

Bir yasa çıkarılmış, kimse inanmıyor.!

Yasanın eksik çıktığı. Altlıklarının oluşmadığı. Cumhurbaşkanlığı seçimi için acele çıkarılmış bir yasa olduğu, Devletin 24 Milyon konutu ilgilendiren bu yasadan Tapu sorununu halletmediği, Batan inşaat firmalarını kurtarma operasyonu olduğu konuşuluyor.

Sarıyer Halkı “Müjde Pankartlarına” inanmadı.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA İMAR BARIŞINI SARIYER BELEDİYESİ KONUŞTU

Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezinde, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay ve teknik ekip “ İmar Barışı” yasasını değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Mahalle Dernekleri, Kooperatifler, vatandaşlar katıldı.

İMAR BARIŞI’NDA TEK DOĞRU OLAN “BARIŞ “ KELİMESİ

İmar barışı sözünde tek doğrunun “barış” kelimesi olduğu söyleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç , “Sarıyer’de imar sorunu 40 yılı aşkın zamanı kapsıyor. Onlara çözüm gelmiyor, yüksek binalara çözüm geliyor. Kaçak katlar mülkiyetiyle satılabilir alanlara dönüşecek,bu binaları yaparken imar suçu işleyenler böylece suç işlemekten kurtulmuş olacak.Esenyurt bölgesine faydası var. Sarıyer’in gecekondularına faydası yok.”

SEVGİ ATALAY, BU YASA SARIYER’DE MÜLKİYET SORUNUNU ÇÖZMÜYOR

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, mahallelilerin durumunu anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Atalay: Yasa metinde tapu kelimesi yer almamaktadır. Mülkiyet ve muvafakat sorunu yapmayan imara aykırı projelere imar affı getirmektedir.

“Bu yasa İmar sorununu çözmüyor. Mülkiyet sorununu çözmüyor.”

Sorun çözülmüş gibi vatandaşa yanlış algı oluşturuluyor. “Mutlu son. 50 yıllık hasret bitti. İmar sorunu çözüldü “ifadelerinin u yasada karşılığı yoktur. “Sarıyer’in %80’inin bu yasadan faydalanması mümkün değildir”. 2981 yasanın çok gerisindedir. Bu yasanın uygulanabilir hale getirilmesi için rayiç bedel üzerinde satış yerine 2981 sayılı yasa belirlenen satış şartı esas alınmalıdır.

SARIYER’DE YIKIM KARARI OLAN GECEKONDU MAHALLESİ YOK

Sevgi Atalay: Yapı Kayıt Belgesi Elektrik, su ve doğalgaz bağlanmasına olanak sağlıyor. Yıkım kararı ve tahsi edilemeyen idari para cezaları affediliyor.

Elektirik, su doğalgaz bağlantılarınız varsa. Yıkım yada idari para cezanız yoksa Yapı Kayıt Belgesi bir anlam taşımıyor. Sarıyer’de gecekondu mahallelerimizin tamamı bu alt yapı hizmetlerinden faydalanıyor.

Yıkım kararı olan gecekondu mahallemiz yok”.

ESENYURT’DA RUHSATA AYKIRI PROJELERE BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

İmar barışı düzenlemesi Mülkiyet sorunu olmayan ruhsatlı başlamış ve kaçak duruma düşmüş binaları kesin kurtarıyor.

MÜTEAHHİT DEVLET, BATAN YANDAŞLARINI KURTARDI

Devasa boyutlarda sitelerin yapıldığı Esenyurt ilçesinde batma noktasına gelen inşaat firmaları bu yasa ile avantaj sağlıyor. Geliştirilen projeler, şirketlerin imara aykırı fazladan yapılan inşaatlar, bu yasa ile kat mülkiyetinin kavuşuyor. Batan firmalara önemli avantaj sağlıyor.

MASLAK’TA GÖKDELEN YIKILMASAYDI YARARLANIYORDU

Toplantıda Maslak’da yıkılan gökdelen örnek verildi.
Belediye Başkanı Şükrü Genç örnek vererek; Maslak’ta ruhsata aykırı yapılan ve kaçak durumuna düşen ve Sarıyer Belediyesi tarafından yıkın ruhsatı düzenlenerek yıkılan plaza yıkılmamış olsaydı bu yasadan faydalanacaktı. Kaçak projeler bu düzenleme ile yasallaşıyor ve kat mülkiyeti tapularını alabiliyor. Kaçak katlar kat mülkiyeti ile satılabilir alanlara dönüşeceği için müteahhitlere olağanüstü gelir sağlanıyor. İmar suçu suç olmaktan çıkıyor.

DERBENT, PINAR, FERAHEVLER,KAZIM KARABEKİR,TARABYA, PTT EVLERİ ,İSTİNYE , CUMHURİYET YARARLANAMIYOR.

Sarıyer’de “imar barışı “ adı altında “Müjde pankartları” asılması ile vatandaşlar biraz umutlansa da yıllardır mahkemelerde büyük mücadele veren mahaller dernek ve kooperatifler konuyu detaylı olarak bilmektedirler. Dün Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bilgilendirme toplantısında Sarıyer’in önemli mahallelerinin bundan faydalanmaması halkı isyan ettirmiş. Hükümetin yeni bir oyunu olarak görmektedir.

Bu mahallelere yaramayacaksa kime yarayacak.

Derbent mahallesinin %50 den fazlası 3.kişi mülkiyet olduğu için, Darüşşafeke Vakfı, Mikrocerrahi Vakfı, Oto Sanatkarları Yararlanamıyor.

Ferahevler de mülkiyet çok fazla. Hisseli mülkiyet üzerinde yüzlerce bina yer alıyor. Hisseli mülkiyetin çok olduğu yapılaşmanın yoğun olduğu Ferahevler, Kazaım Karabekir, Tarabya Topçam, PTT evleri, İstiye ve Cumhuriyet mahallesinin hisseli alanlarından bu düzenlemenin olacağı yok.

İMAR BARIŞI SARIYER’İN ÇOK AZ KISMA AVANTAJ SAĞLIYOR

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay yapmış oldukları bilgilendirme toplantısında yapmış oldukları açıklamada  : Bu yasal düzenleme sadece Sarıyer’de mevzi imar planları ile oluşmuş site ve kooperatiflere kısmen avantaj sağlamaktadır. Kasapçayır, yasağa, Darüşşafaka,Tarabya gibi mahalllerde ruhsatlı başlamış. Muvafakat sorunu yaşamayan, imar planında donatı alanına denk gelmeyen blokların ruhsata aykırı kısımları “kaçak katlar. Bodrum katlar, çatı katları” kat mülkiyetine dönüşebilecektir.

TOPLANTIYI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Sarıyer Belediye başkanı Şükrü Genç ve Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay’ın toplantıda yapmış oldukları detaylı sunumu buradan izleyebilirsiniz.