Son Dakika Haberler

SARIYER COVİT 19 MÜCADELEDESİNİN GİZLİ KAHRAMANI

SARIYER COVİT 19 MÜCADELEDESİNİN GİZLİ KAHRAMANI
Okunma : 1.881 views Yorum Yap

Sarıyer Belediyesi Meclisi Nisan ayı 1. Oturumu Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi (BKSM) de gerçekleştirildi. Faliyet Raporu ve İhtisas Komisyonları gündemi ile toplandı. Komisyonlara havale edlen görüşmeler Meclis 2. Oturumu Cuma günü saat 14.00 de yine BKSM’de yapılacak.

GİZLİ KAHRAMAN

Sarıyer Covid19 mücadelesinin gizli kahramanlarından Başkan Yardımcısı Nadir Günday, Tüm zamanların Sarıyer Belediye tarihinde Koronavirüs ile mücadele eden ender Başkanlardan biri oldu. Yapmış olduğu en ağır koşullardaki çalışma şartlarında ekibi ile başarılı bir çalışma gerçekleştiren Nadir Günday, Sarıyer Belediye Meclisin’de Faaliyet Raporu nedeni ile sunum gerçekleştirirken sevinemedi. Keşke bu günleri yaşamasaydık.

Meclis oturumunda Covid-19 nedeni ile yoğun çalışma dönemi geçiren ve kendine bağılı birim çalışmaları bir raporla sunumunu yapan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Nadir Günday detaylı açıklamalar yaptı.

Nadir Günday’ın görsel sunumunu video’dan izleyebilirsiniz.


Nadir Günday’ın sunumu.

Dünyada her yıl 4 Nisan sokak hayvanları sorunlarına dikkat çekmek için farkındalık yaratmak için Sokak Hayvanları günü olarak kutlanmaktadır, Dünya genelinde sokakta yaşayan edi ve köpekleri sayısı yaklaşık 600 milyondur. Türkiyede ise yaklaşık 8 milyon, İstanbul’da ise yaklaşık 300 bin, Sarıyer ilçemizde 8 bin, 12 bin köpek yaşamaktadır.

Bu Dünya’nın ve sokakların sadece insanlara ait olmadığını, doğadaki tüm canlıları yaşam hakkını korumakla mükellef olduğumuzu bilsek uygar bir toplum olabiliriz.

Belediyemiz olarak sokak dostlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye özen gösteriyoruz. Özellikle yaşadığımız sağın sürecince gönüllüleri yaşadığı ekonomik zorluklarla çağrı merkezinden talep edilen mamaları destek istedikleri yerlere ulaştırdık.
Bir yıl içerisinde yanlışın 20 noktada besleme noktalarını 50 noktaya çıkardık.

7 Nisan Dünya Sağlık Günü, Sağlık konusu hiç bu kadar ön plana çıkmamıştı, 29 Aralık itibariyle görülen, tüm dünyaya yayılan Koronavirüs mücadelesi ile büyük emek veren hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın gününü kutluyorum.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs etkisi ile yatını kaybeden Doktorlarımız ve Sağlık çalışanlarına ve çalışma arkadaşlarımıza rahmet diliyorum.

Sarıyer Belediyesi olarak Koronavirüs’le mücadelede başarılı bir yol haritası çizdik. Salgının yarattığı tehlikeleri önlemek amacıyla, 13 Mart sonrası kurduğumuz ekiple Sarıyer geniş kapsamda dezenfekten çalışmalarını yürütmekteyiz. Bir yandan koronavirüs le mücadele ederken hayatın devam ettiği bir gerçek. Bu nedenle vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerleri göz önünde bulundurarak dezenfektan işlemlerine devam ettik.

Kamu birimlerini, Camileri, Kiliseleri. 38 mahalle Muhtarlığını, Banka şubeleri ve Atm’lerini, Minibüs ve Taksi duraklarını, İETT Otobüs ve duraklarını, Pazar yerleri, Yeşil alanları ve Parkları, Balıkçı tekneleri, Kahvehaneleri, Berber salonlarını bir çok alanda faaliyet gösteren iş yerlerini, pozitif vaka ve temaslıların evleri olmak üzere toplam 23.565 noktayı dezenfekte yaptık.

Sağlık işleri bünyesinde bulunan Covit-19 bilgilendirme hattıyla gelen 33. 189 çağrıya cevap verdik.

Sarıyer Kaymakamlık bünyesinde kurulan Vefa projesi ve Belediyemiz Sosyal İşler Müdürlüğüne vatandaşların taleplerini ileterek yerine getirdik.

Vatadaşlarımızın bir çoğu bu dönemde endişe ve panik yaşadılar, bünyemizde görev yapan psikologlar her gün düzenli olarak yaklaşık 4.626 danışmanına hizmet verdi.

Virüs’e yakalanan 22.369 vatandaşa psikolojik danışmanlık hizmeti verdi.

Sağlık işleri müdürlüğümüz Evde sağlık Hizmetini devam ettirdik. Sağlık personelimiz gerekli önlemleri alarak 693 hastaya evde sağlık hizmeti verdi.

5 Ambulans ile 1684 hasta nakline hizmet verildi.

Filyasyon uygulamasını aktif hale getirmek için Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in öncülüğünde FİTAS ekibi kurduk.

21 Ekim, 31 Aralık tarihleri arasında 6 mahallede, Ayazağa, Baltalimanı, Huzur, FSM, Reşitpaşa ve Tarabya mahallesinde yaptığımız saha çalışmasında 12.932 hanede 18.852 vatandaşın karantina süreçlerinde evlerinde olduklarını tespit ettiler.