Son Dakika Haberler

SARIYER ESNAFINA SAHİP ÇIK

SARIYER ESNAFINA SAHİP ÇIK
Okunma : 1.217 views Yorum Yap

Sarıyer Lostra Metin Usta, Sarıyerlilerden duyarlı olmasını istiyor.

Pandemi ve onun getirdiği kısıtlamalardan en çok etkilenen sektörler mahalle esnafları oldu. Küçük esnaf ayakta kalabilmesi için büyük yaşam mücadelesi veriyor. Mahalle esnafları kapanma tehlikesi ile yüz yüzeler. Mahalle esnafının kredi alacak gücü yok. Nasıl ödeneceği düşündürüyor.

Esnafımızın zaten kenarda parası yoktu, borçla döndürüyorlardı. Sarıyerliler Yerel Ekonomiyi canlandırmak, büyük market zincilerine, büyük alışveriş merkezlerine karşı küçük esnafı güçlendirmeye çalışılması gerek. Esnaflığın Ahilik Kültüründen geçtiğini biliyoruz. Bu kültürün çok katı kuralları var. Ancak onlar dürüstlük, güler yüzlü olmak ve kendi aralarında dayanışmacı bir tutum sergilemek gibi temel prensipleri var. Tüm bunları yapmaktaki nihai amaçları ise yerel ekonomiyi canlandırmak.

Sarıyer Lostra Sahibi Metin Usta, Bu geleneğin unutulmamasını, tüm esnafın bu zor günlerde büyük sıkıntılar çektiğini, ancak beraber halkımızla aşacağımızı, esnaf dürüstlüğü ve ahlakı ile Sosyal Medya’da dile getirdi.

“Sarıyerliler’den tek ricam, kendi semtimizdeki esnaflarımızdan alışveriş yapmanızdır. Marketiniz de bakkalınızda veya bugün. Yarın elinize bir ayakkabı almanız sırf boya için bile olsa ben değil, başka arkadaşlarımızada getirin, yeter ki esnaf bıraz hareketlensin, bu zor süreci beraber atlatmamız lazım. Sizden tek ricam bu”