Son Dakika Haberler

Sarıyer İBB’nin Şantiye Alanına Döndü

Sarıyer İBB’nin Şantiye Alanına Döndü
Okunma : 2.461 views Yorum Yap

Kazım Karabekir mahallesi uzun bir zaman sonra doğal gazına kavuştu. Sarıyer İBB Meclis üyeleri, Grup Başkan Vekili Nizamettin Günel, Başkan Yardımcısı Nadir Günday, İBB Meclis üyesi Av. Melendiz Dalyan İzgi, İBB Meclis Üyesi Görkem Kurşun Sarıyer Kazım Karabekir mahallesinde yapılan Doğalgaz çalışmalarını yerinde incelediler.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yıllardır büyük çaba harcadığı ve taleplerin yerine getirilmediği Kazım Karabekir Kavaklı sokakta, İBB’nin iktidar değişikliği ile Sarıyer İBB’nin şantiye alanına döndü ve doğalgaz kazı çalışmaları sonuçlandı.

Sarıyer’in gözükmeyen yüzü Kazım Karabekir mahallesi 20 yıl sonra doğalgaza kavuşması neticesinde yerinde incelemelerde bulunan İBB meclis üyeleri ile yapmış olduğumuz görüşmede Başkan Yardımcısı Nadir Günday: iktidarın gücü gözükmeye başladı, Ekrem İmamoğlu kazandıktan sonra Sarıyer de ciddi yatırımlara başladı, bu bir örnektir. Yolun sağ tarafında var. Sol tarafında ise 20 hanede doğalgaz yoktu. 20 yıl sürecinde doğalgaza ulaşamayan mahallede Şükrü Başkan’ın çabaları ile İBB olarak devreye girdik, İGDAŞ’dan gelip baktılar ve 15 gün süresince artık mahallede doğal gaz kullanıyorlar.

Yine aynı çalışmalar Kireçburnu’nda var. Orada ise iki sokakta doğalgaz sorunu var. Yakın zamanda doğalgaza kavuşacaktır.

Sarıyer Grup Başkan vekili Nizamettin Günel : Bugün belediye meclisinde dile getirdiğim gibi, İBB’den 20 yıl süresince çok az hizmet geldiğini biliyoruz. Ekrem başkanın gelmesi ile beraber tüm Sarıyer’in her bölgesinde çalışmalar başladı. Yalnız Sarıyer de değil, İstanbul’un her tarafına hizmet gidiyor, Parti ayrımı, hizmet ayrımı yapılmıyor. Burada vatandaşın talebi üzerine gelip tekrar incelediler ve hemen başladılar ve kısa sürede tamamlanmış oldu. Sarıyer’in yalnızca doğalgaz değil, Su ,Kanalizasyon, Asfalt incelemelerinde çalışmalar yürütülüyor. Biz ve halkımızda mutlu oluyoruz.

İBB Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Melendiz Dalyan İzci: Ekrem Başkan’ın gelmesi ile birlikte biz Sarıyer de İBB yi hissettik. Bu alanda çalışmalar başladı, Baltalimanı’nda dünyada örneği tekler arasında sayılabilecek biyolojik arıtma tesisi yapılıyor, hatta %70 tamamlandı .Temmuz 2021’de bitecek diye planlandı ve halkımıza müjdelendi. Zekeriyaköy’de alt yapı için alanımız belirlendi, ihaleye çıkıldı, bölgede istimlak ile ilgili bir kaç konu var onlar halledilecek,

Turyapı : Bölgemizde göletimiz var. Çevre sitelerden foseptik boşaltma durumu söz konusu oluyor, bunun önüne geçebilmek için alt yapı sorununu çözüldüğü anda çevrede bulunan evsel atık problemi çözülmüş olucak. En yakın zamanda da bunu müjdeliyeceğimizi halkımıza bildiriyorum.

İski Arıtma: İhalesi yapıldı ama istimlakla ilgili problemler var. Bölgeden talepler ve değerlendirmeler geliyor. Bununla ilgili çalışmalar idare bünyesinde yürütülüyor.

Marmaracık Koyu : Koy uzun süre İBB’nin işletmesini yürüttüğü seçim günü protokolle devrettiği bir alan. Seçimin CHP tarafından kazanılacağı anlaşılınca jet hızıyla devri oldu. O Kadar hızlı ki İBB logolarını bantla kapattılar. Orayla ilgili yargısal süreç devam ediyor.

İBB Meclis Üyesi Görken Kurşun: Halkın kismen şikayet unsuru olan 15 Temmuz parkı konusu hakkında bilgilerini aldık : 15 Temmuz Şehitler Parkı İBB’ yönetimi tarafından kaderine terk edilmiş durumdaydı. Yönetime gelmemizle birlikte restorasyon çalışmaları yaptık. Anıtı daha güzel hale getirdik, gerçekten güvenlik zafiyeti vardı, Güvenlik olmamasından kaynaklanan sorunlar dolayısı ile anıta zarar vermişler. Hemen tadilat yaparak Park Bahçeler Müdürü Ziya Duman’ın ilgisi ile hallettik. Bu ay içinde bir güvenlik ekibi gelecek. Bölge halkı güven içinde yararlanacak.

Rumeli Kavağı Parkı: Parkın geçici kabul işlemleri devam etmekte. Bu ay sonuna kadar kesin kabul yapılmış olacak, park bitmiş durumda kulanıma hazır hale gelmiş durumda.

Hidayetin Bağı Parkı: Burdaki en büyük problemimiz AKP’nin kendi yandaşlarına verdiği ransal çıkarlardı. Parkın ortasında büyük bir çoğunluğu yandaşına kazandırmış durumdaydı. Girişimlerimiz devam ediyor. Bunuda en kısa sürede çözeceğiz. Şu an bir kısmı bitmiş durumda kullanılıyor, Parkın 2/4 işgal durumda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir süreç işleniyor şu an bekliyoruz, ivedilikle en kısa sürede geri kalan kısmını bitireceğiz.

Atatürk Kent Ormanı: Göreve geldiğimiz 23 Haziran’dan bu yana 1.800 Bin metrekarelik Atatürk Kent Ormanına kimse eskiden giremezken biz halkımızın kullanımına açtık.

Büyükdere Fidanlığı: 320 bin metrekare alan. Burada tamamen terk edilmiş ve kimse giremezdi. 1 Haziran itibariyle imalata başlıyacağız ve tüm hemşerilerimizin kullanımına açacağız. İstanbul’a kazandırdığımız bu değerler fazlası ile devam edecek.

Balıkçılar Çarşısı: Şu an yer planı kesinleşmiş durumda, Çalışmalar kısa sürede önümüzdeki balıkçılık sezonuna yetişecek. Kullanıma hazır olacak. 20/25 dükkan aralığında modern çarşı olacak. Tamamen Sarıyerli balıkçıların kullanımana hazır hale getirilecek. Merkezin göbeğinde olacak.

Sarıyer İB Meclis üyeleri İBB çalışmaları ve şantiyelerini her gün denetliyor. Çevre incelemelerini sürdürüyor. Sarıyer 30 yıl sonra İBB’nin şantiyesi olmuş durumda.