Son Dakika Haberler

SARIYER SPOR KULÜBÜ 81 YAŞINDA

SARIYER SPOR KULÜBÜ 81 YAŞINDA
Okunma : 1.256 views Yorum Yap

Sarıyer Spor Kulübünün kuruluş tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Ne var ki kulüp kurulurken bu konu üzerine araştırma yapılmamış ve kulübün kuruluşu 1940 dan başlatılmıştır.

Elimize ulan bazı fotoğraflar ve fotoğraf arkası yazılar ile o fotoğrafta yer alan futbolcu Yenimahalle’li Hasan Kerem Bey (1998 de 102 yaşında öldü). Beni bularak bir hayli bilgi verdi. Sarıyer’in Gençlik Cemiyeti olarak 1920 kurulduğunu, başlarında Celalettin Barbarosoğlu ve Aziz Özgür Bey’in olduğunu, takımda beş altı Sarıyerli futbolcu olduğunu, diğerlerinin Orman Mekteb-i Alisi öğrencisi olduklarını ve 1921 de Beykoz’da Beykoz Zindeler ile özel maç oynadıklarını maçın 2-2 sonuçlandığını o maçın fotoğrafını vererek anlattı.

Sarıyer Gençlik Cemiyetei 1932 yerini Sarıyer Gençlik Mahfiline terk etti. Gençlik Mahfilleri her semtte kuruldu. Sarıyer’deki Sarı Baba Türbesinin bulunduğu binanın yerinde idi. Bu de 1938 den sonra hayatiyetini kaybetti.

Sarıyer Gençlik Kulübünün kuruluş çalışmaları aylarca devam etti ama 1932 de sona erdi. Elimizdeki Fotoğrafın arkasında şöyle yazmaktadır. “18.4.992 tarihinde gençler canla başla çalışarak teşekkül ettirmek istedikleri Sarıyer Kulübünü tesis için uğraşırken maalesef muhtelif sebepler buna mani oldu. Sarıyerli İzzet Ağatan”.

Nihayet Sarıyer Gençlik kulübü 02.08.1940 tarihinde kuruluş başvurusunu yaptı. Yanıt gelmeyince başvuru 28.08.1940 tarihinde yeniden başvuruldu. Bu başvuruya yanıt geldi ve başvuru kabul edildi ve 330 Gen. Müd. Lük ve 45 Bölge No.su ile kaydı yapıldı.

Sarıyer bekleme süresi olan üç yılı tamamladıktan sonra lig maçlarına 1943/44 katıldı ve Boğaziçi Şampiyonu oldu. Üçlü finalde kaybetti. 1944/45 de tekrar şampiyon oldu finalde tekrar kaybetti ve I. Lige geçme hakkını kaybetti. Bu olay hayli kötü tesir yaptı ve kulüp uzun bir süre zar zor yaşam mücadelesi verdi.

Sarıyer Gençlik kulübünün ismi hayli değişikliğe uğradı. 2908 sayılı yasaya göre 26.11.1983 tarihli kongre kararı ile ismi “Sarıyer Gençlik ve Spor Kulübü” olarak değiştirildi. Bilahare 21.11.1987 tarihli kongrede kulübün ismi “SARIYER SPOR KULÜBÜ” olarak değiştirildi, halen bu isim kullanılmaktadır.

Sarıyer Spor Kulübü 1956 da Profesyonelliği kabul etti. Yarar kardeşlerin büyük katkısı ile gerçekleşen bu kabul sonucunda Sarıyer tüm Türkiye’de çok önemli bir marka oldu ama şampiyonluk elde edilemedi.

Sarıyer, İstanbul Mahalli Profesyonel I. Ligde 1962/63 sezonunda şampiyon oldu. I. Türkiye Ligine çıkılacak derken, II. Türkiye Ligi kuruldu ve Sarıyer bu lige alınarak büyük hak gaspına maruz kaldı.
Sarıyer III. Ligde 1970/71 sezonunda şampiyon oldu ve tekrar II. Lig yükseldi. 1981/82 sezonunda ise II. Ligde başarılı olarak I. Türkiye Ligine (Günümüzde süper lig) yükseldi.

Sarıyer I. Türkiye Liginde büyük barılara imza attı. Üç kez dördüncü oldu. Beşincilik ve altıncılıkları da var.

Sarıyer’in önemli başarılarından biri 1991/92 sezonunda kazanılan Kulüplerarası Balkan Kupası Şampiyonluğu ile Uluslar arası 2. Shell Kupası Salon Futbol Turnuvası 2’ ciliğidir.

Sarıyer 1993/94 sezonunda Ligden düştü ise de 1995/96 sezonunda tekrar I. lige yükseldi ama kalıcı olamadı ve tekrar d üştü halen II. Ligde mücadelesini sürdürmektedir.
Sarıyer Spor Kulübünün 81. Yılını kutlarken, kulüp hakkında az da olsa bilgi aktarmak istedim. Her halde fena olmamıştır.

Sarıyer Spor Kulübünün ilk nüvesini oluşturan, kurulması çaışmalarını yürüten ve kulübün kurulmasını gerçekleştirenlere selam olsun Allah rahmet eylesin, onlara şükran ve minnet borcumuz var.

Sarıyer Spor kulübümüzde Başkan, yönetici, sporcu, idari personal ve hemen her maçını kendi yaşamı ile özdeşleştiren taraftarlarını da kutlarım.


SARIYER SPOR KULÜBÜNÜN KURULUŞUNUN 81NCİ YILI KUTLU OLSUN.

Yazan: İbrahim BALCI

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)