Son Dakika Haberler

Sarıyer'de FARKINDALIK YARATACAĞIM

Sarıyer'de FARKINDALIK YARATACAĞIM
Okunma : 32 views Yorum Yap


resülcan 0181Başarılı Bürokrat olan Resül Can’ı CHP Sarıyerden Belediye Başkan aday adayı olarak tanıyoruz, Geçmişten bugüne değil. Sarıyer’in sorunları ve Sarıyer’in siyasetini sorduk, Belediye ve Siyaset, Halk ve yönetim sorumluluklarının neler olduğunu sorguladık.

25 yıl boyunca Belediyenin tüm birimlerinde çalışmış içeriden bir insansınız,Sarıyer siyasetinde çok yenisiniz, İstanbul siyasetinde uzun zamandır varsınız,Sarıyer’in Belediye sorunlarınıda biliyorsunuz, Sizinle röportajımızda çözümler ve gelecekte yapacağınız işler, Kurmak istediğiniz sistem ve kazanımlar neler olacak, neler yapacaksınız.

         Bürokrasi ve Siyaset arasından yaşanılan sorunlar?

Resul Can : Ben bürokratım ama Cumhuriyet Halk Partisini takip eden,CHP yi begenen, seven, onunla birlikte yürüyen bir bürokratım. 25 senelik belediyeciliğimizde, 25 senedir CHP İl başkanlığı örgütümüzle temasımız olmuştur, Bunun kazanımları ve zararlarıda olmuştur,2004 de Sefa Sirmen’le,2009 da Sayın Kemal  Kılıçdaroğlu’nun teknik bürosunda, teknik çalışmaları yürüten ekibin içindeyim, İstanbul siyasetinin içinde olduğumuz gibi istanbul’un 39 ilçesininde siyasetini biliyoruz, Sarıyerde 1986-1992 yılları arasında Ömürtepe de oturdum. 1994’e kadar ise Boğaziçi İmar Müdürlüğünde çalıştım, Sarıyer siyasetini biliyorum, İlçe ve il başkanları ve yöneticileri kimler olduğunu bilmekteyim, alltaki ayak oyunları bilmem ve mümkün olduğunca uzak dururum.

Siyaseti izledik, Bürokrat olarak partiye gönül verdiğimiz için ve aktif olarak ilçelerde oy kullanan olmadığımızdan kim başkan olduysa ona hizmet ettik, siyasette sorunlar olduğunu bilemem, Gürsel Tekin’le de beraber görev yaptık, Berhan Şimşek’ ile de görev yaptık. Partili bürokrat olduğumuz için bunların seçilmesine veya atanmasına yetkimiz ve etkimiz olmadığı vede bürokrat olduğumuz için yorum yapmadık.Biz sadece görevimizi yaptık.

PARTİLİME VE BELEDİYE ÇALIŞANIMA DİYET ÖDETTİRMEYECEĞİM

“20 senedir partili bürokrat olarak diyet ödemiş bürokratım. Partimle beraber belediyeyi nasıl yöneteceğimizi herkese göstereceğim.” 2. iddiam Yaptığımızla konuştuğumuz birbirini tutması lazım, “Partilime ve belediye çalışanıma diyet ödettirmeyeceğim,”  

         İBB ve Sarıyer Belediyesi sorunları, Yerel çalışmalarda etkileri?

Resül Can: Hayat felsefemiz ve yaptıklarımız bellidir, biz masaya oturduğumuzda her iki taraf bu işi nasıl çözeriz üzerine uğraşır, kafayı ona yorar, nasıl kavga yapacağız değil, nasıl çözüm buluruz diyoruz. Yaptıklarınmız ortadadır,

İŞİNİZLE FİKRİNİZİ KARIŞTIRMAYACAKSINIZ

Çocuğumun adı “Ulaş Devrim” Büyükşehir Belediyesinde çalışıyorsunuz,çocuğunuzun adını Ulaş Devrim koyuyorsunuz, sağlık karnesi çıkarıyorsunuz, pasaport çıkarıyorsunuz, 20 senedir Büyükşehir Belediyesini yöneten zihniyette ortada, buna rağmen Büyükşehirde görev alıyorsunuz,CHP’li olduğunuzu herkes biliyor, bu sadece bir istikrardır, işinizle fikrinizi karıştırmamak, Toplumumuz maalesef bir konuyu tartıştığımızda, renkler ve simgeler konuşmuyoruz. İçeride konuşup karar verdiğimizi dışarıya karşı savunmamız gerekir.

FARKINDALIK YARATACAĞIZ

Sarıyer Belediyesinin yaşadığı sorunu biliyorum. Bir ata sözü “ At sahibine göre kişner” diyorum.

Ben bürokratlıkdan gelen bir insan olarak bürokratı suçlamam,yetersizsiniz diyemem, kanunu bilmiyorsanız, yürütmeyi bilmiyorsanız, hakkınızı bilmiyorsanız,hukukunuzu bilmiyorsanız ne yapabilirsiniz. Biz “farkındalık yaratacağız” Sarıyer’i İstanbul’a farkettireceğiz.

MECLİS ÜYELERİ, YEREL PARLEMENTONUN MİLLET VEKİLLERİDİR.

Belediye Meclis Üyesi farkında olacak. Meclis üyelerine söyleyeceğim Yerel Parlementer’siniz, Yerel Millet Vekilisiniz. Bugün bu hava varmı? Bugüne kadar oluşmamış, Yerel Meclis, Yerel Parlemento’dur. Çok İddialı olduğum konu budur, Yerel Meclisten geçmeyen bir konuyu nasıl Sarıyer’de uygularsınız, İçinden gelen biri olarak sorunun farkındalık olduğunu biliyorum.

Sarıyer İstanbul’un en eski yerleşiminden biridir, İlk Proje Baltalimanı dır. İstanbulda sonradan, Beylikdüzü, Ümraniye,Çekmeköy oluştu 39 ilçe var.

İstanbul pastasından Sarıyer  ne alıyor? 

Bir Kente giriş noktası üç şekilde olur,hava,kara ve deniz yolu ile girebilirsiniz, Sarıyer’in konumu deniz yolu girişidir, Boğazın girişidir, Kilisesi var, Tarihi var,Müzesi var bilinmiyor, İstanbul’a gelen yerli veya yabancı bir turist’in sadece Sarıyer’i görmeye geldiğini iddia edemezsiniz, Farkındalık var mı? 

İstanbul’un su kaynakları nereden karşılanıyordu, bentlerden, şuan Sarıyer de halen su tesisleri yok mu, kaynakları yok mu? Ayder’den, Tokat’tan su geliyor burdaki sudan kimsenin haberi yok, “Farkındalığı yaratamıyorsunuz, İstanbul’un pastasını yiyemiyorsunuz, sonra ben Belediyeyi iyi yönetiyorum diyemezsiniz. Ben Yerel yöneticiyim, Pardon derim.

         Sizce, Sarıyerde neler yanlış yapıldı?

Resül Can: Eğer “Örgütünle, halkınla, Mahalle temsilcinle, Muhtarınla yönetmiyorsanız, çalıştığınız insana güvendiğinizi, gerçekten işe yarar insan olduğunun hissettimiyorsanız hiçbir şeyi başaramazsınız,”

ELİNİZDEKİ GÜCÜN FARKINDA OLMAZSANIZ BAŞARAMAZSINIZ

30 Martta seçimleri aldınız, sonra görevi almaya geldiniz, şu eski bürokratlar varya hiçbir işe yaramaz,işi bilmeyen adamlar diyerek, sonrada ben bu insanlarla iş yapamıyorum diyorsanız yanlış yaparsınız, iş alamazsınız, Sorun, yetkiyi bilmemek, kanunu bilmemek, Elindeki gücün farkında olmamaktır. Elinizdeki gücün farkında olmaz ve onu kulllanmazsanız, hayatın her alanında olduğu gibi birileri gelir onu sizin adınıza kullanır.

YEREL YÖNETİCİ EN İYİ UZLAŞAN ADAMDIR

         İçsel sorunlar nasıl çözülür?

Resül Can:  Sorunlar masada çözülecektir. Bürokrat ve teknik başkan yardımcısıyım, Adalarda muhtarlara sorabilirsiniz,  “Bildiğim tekşey birlikte yöneteceğiz” “beraber yöneteceğiz “ yetkiyi paylaşacagız” “ yetkiyi vereceksiniz”  Bir masanın ucuna oturduğunda sorunu çözeceksiniz,

Yerel yönetimler nedir? Yerel yönetici en iyi uzalaşan adamdır, Uzlaşamayan adam yerel yönetici değildir.

Belediye Kaymakalık değildir.Adliye değildir,Karakol değildir, vatandaşın yönetim yeridir. Vatandaşın en güvendiği ve en rahat girdiği yerdir. Vatandaş orada bağırır, isyan eder, Bunları Adliyede, Karakolda, Kaymakamlıkta yapamaz, birtek şartımız şudur,  Vatandaş geliyor konuşuyor kapıyı vurup gidiyor, Oysa benim yaptığım burası Belediye senin yerin konuşabilirsin bir şartım var bittiğinde benide dinleyeceksin, İçsel sorunlar böyle çözülür,

resülcan 0211ÇALIŞTAY İLE HAYATİ PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

         Seçimi kazandınız, ilk iş ne yapacaksınız?

Resül Can:  Çalıştay yapacağım.

Belediye’nin Kilyos tesislerinde çalıştay yapacağım, İnsanları toplayıp agırlıyarak bir insanı güzel dinleyerek ve de bunu pankartlarla süsleyerek misafir ağırlayamacağım. Konunun uzmanlarını bir araya getirerek çözüm üreteceğiz,  Konu Ulaşım örneği verdiğimizde, sorunu ve çözümünü isteyeceğiz, Bunu Profösör’ede soracağız, ev hanımınada soracağız, Kamuda çalışanda, özel sektörde çalışanda çözüm üretecek, kamuda çalışan ile özel sektörde çalışan insanların, ev hanımı ile Profösörün bakış açısı bir olmaz, çalıştayın özelliği budur, Bugüne kadar çok çalıştayda görev aldığımızdan sorununda nasıl çözüleceğini iyi biliyorum. Kimsenin işine gelmiyor, sorunu, çözümü yazdık, Mevcut anayasal durumu yazdık, çözüm önerilerini yönetmelik haline getireceğiz, Elimizde done var, Sarıyer’in sorunları kimine göre ulaşım, Sağlık,Turizm, Balıkçılık, çalıştaydan kişiye göre değil gerçekten bu ilçenin sorunları çıkacaktır. Doneleri ile birlikte çıkacaktır, Doğru doneleri akademisyenlerle birlikte gerçekleştireceğiz.

SARIYER HALKINA ZENGİNLİĞİ VAAD EDİYORUM

Sarıyerde Üniversitelerden faydalanacağız, Yerel yönetici yasayı uygulayandır, Yasa yapıcı değildir. Ben yasa yapacak değilim yasaları uygulayacağım bunu biliyorum, var olanı kullanacağız, yerel yönetimlerin başarılarını ölçüyoruz, çöp topluyor, bordör örüyor, park yapıyor, yerel yönetici  oturduğunuz mekanda, dükkanınızi malınız mülkünüz varsa, eğer belediyenin yaptığı projelerle değer kazanıyorsa başarıdır. Proje nedir, etkinlik yapar, fevtival yapar sempozyum yapar, Bina yapmanız gerekmez. Belkide alışveriş merkezi yaparsınız,teleferik yapar belkide iskele yapar buranın değeri artar, Soruyorum 30 yıldır Sarıyer halkının malı, mülkü değeri ne kadar artmıştır, Dairelerini ne kadar değerlenmiştir, ben “Sarıyer halkına zenginliği vaad ediyorum”, Kültür festivali yapacaksınız veya su festivali yapacasınız, değere değer katacaksınız işte Çalıştay başarısı budur.

 Sarıyer Times/Mustafa Balcı