Son Dakika Haberler

SARIYER’DE SEÇMEN KAYDIRMA

SARIYER’DE SEÇMEN KAYDIRMA
Okunma : 107 views Yorum Yap

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Orhan Bursalı bugün köşe yazısında. Okuyucusun mektubuna yer verdi.

Sarıyerde 2014 yerel seçimlerinde 5 bin kaydırılmış oy vakası yaşanmış ve tecrübeli İlçe yönetimi ve belediyenin numarataj çalışmasında ortaya çıkmıştı. 

Gazeteci Orhan Bursalı köşe yazısı

Bu mektuba yer vermeliyim: Çünkü vatandaş ne yapacağını bilmiyor. Belki bu başvurular için yol gösterecek ve çözüm üretecek bir ortak merkez mi olmalı? 

Bakırköy’deki usulsüz seçmen yazınızı okudum. 

Elk.Mühendisiyim, Sarıyer’de 72 daireli 8 bloklu bir sitede oturuyorum. E -devlet’ten seçmen kaydıma baktım ben ve kızım varız. Ama 8 daireli blokumuzda oturmayan ama kayıtlı 8 seçmen vardı. Yönetici bu kişiler sitemizde yaşamıyor dedi. CHP İstanbul İl Başkanlığı’na bilgi verdim, Sarıyer ile konuşacaklarını söylediler. Sarıyer ilçeden Engin Bey ve Buket Hanım aradılar, bilgilendirdim. Yöneticiye yönlendirdim, site sakinlerinin listesiyle muhtarlığa gidildi. 

Muhtar bunlar gerçek seçmen fakat başka sokakta oturuyor, yanlışlık olmuş deyip düzeltmiş. 

E-devlete girince seçmen olarak ben ve kızım varız, ama binadaki diğer 7 dairedekiler görünmüyor. Halk TV programcılarına ulaşamadım. 

CHP Ankara’yı aradım Mehmet Ali Çelebi yok, sekreteri yok, halkla ilişkilerde yanıt veren yok. Sonuç olarak sandıktaki mühür falan diyorlar ya, fasarya. Fazladan basılan oy pusulaları ve mühürler AKP’nin elinde. Oylar dışarda basılıp sandığa girecek boş oylar cebe konacak. Sandık başında oylarda adet olarak usulsüzlük yok, mühürsüz oy yok. Sandık gücü ve ilgililer sandıkta AKP’nin oylarını korumuş olacaklar.

CHP’lilerin olduğu binada bunu yapıyorlarsa vay geldi varoş ilçelerdeki oyların başına. Referandumdan ders aldılar, bu sefer mühürlü oylarla seçimi alacaklar. Oran 70-30 olursa belki, ama 50 civarlarında olursa geçmiş ola.”