Son Dakika Haberler

Sarıyer’in Simgesi 200 Yıllık Ağaçlar Kesiliyor

Sarıyer’in Simgesi 200 Yıllık Ağaçlar Kesiliyor
Okunma : 175 views Yorum Yap

İstanbul’un “Boğazın incisi” olarak tanımlanan Sarıyer’e bağlı Sarıdağ’da geçtiğimiz hafta ağaç kesimi başladı.

Kuzey Ormanları Savunması (KOS)  Sarıdağ’da ağaç kesiminin başlamasının ardından Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne giderek bölgenin boğaz görünümlü olduğunu belirterek çalışmanın durdurulmasını istedi.CHP İstanbul Çevre ve Kent Yaşamından Sorumlu İl Başkan  Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş eylemde yer aldı.

Dilekçenin verilmesinin ardından bugün (6 Mart) Sarıdağ’da ağaç kesilen bölgeye giden kent ve yaşam savunucuları, “Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nü göreve davet ediyoruz” diyerek açıklama yaptı.

“Evlere çivi bile çakılmazken ağaç kesiliyor”

KOS adına konuşan Eren Özmen, tepenin komple boğaz görünümlü olduğunu belirterek buradaki ağaçların kesilemeyeceğini kaydetti.

Özmen şöyle konuştu:

Bulunduğumuz arazi eski Kocataş Gazoz Fabrikası’nın üst tarafı. Aşağıda Kocataş Gazoz Fabrikası’nın olduğu yer ise şu anda Kocataş Yalısı. Bu yalı bir yandan restore edilirken bir yandan da üst bölgesindeki ağaçların bulunduğu alanda iş makineleri çalışıyor. Bu tepe komple boğaz görünümlüdür. Biz geçtiğimiz hafta Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne dilekçe vererek göreve davet ettik bugün de bu suçu teşhir ediyoruz. Buranın bir öngörünüm alanı olduğunu belirterek insanların evlerine çivi bile çakamayacağını belirttik. Ancak görüyoruz ki şu anda ağaçlar kesiliyor. Bu sebepten Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nü göreve davet ediyoruz. Ağaç kesimi derhal durdurulmalıdır.

Sarıca: Ön görünüm sit alanı gibi değerlendirilmektedir

Konuya ilişkin Sendika.Org’a konuşan Politeknik Yönetim Kurulu üyesi Mimar Ekin Sarıca, boğazın ön görünümüne zarar veren inşaat faaliyetleri ve projelerine izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Boğaz alanı 3 bölgeden oluşur. Bunlar ön görünüm, geri görünüm ve etkilenme bölgesi. Ön görünüm bölgesi, Boğaziçi sahil şeridine bitişik olan bölgeye denilir. Geri görünüm bölgesi ön görünüme bitişiktir. Etkilenme bölgesi, öngörünüm ve geri görünüm bölgeleri dışında Boğaziçi sahil şeridi, öngörünüm ve geri görünüm bölgelerinden etkilenen bölgedir. Ön görünüm sit alanı gibi değerlendirilmektedir. Boğaziçi’nin doğal peyzaj ve siluet karakterinin korunabilmesi amacıyla genel eğilim mevcut yapılaşmış halini korumaya yönelik olup koruma kurulunun kontrolü söz konusudur. Sarıdağ’da olduğu gibi ön görünüme zarar veren inşaat faaliyetleri ve projelere izin vermek koruma gayesinden vazgeçmektir.

Sendika.org