Son Dakika Haberler

Sayın Başbakan, Dilan İmam Hatip'liymiş!

Sayın Başbakan, Dilan İmam Hatip'liymiş!
Okunma : 132 views Yorum Yap

dilanVali Mutlu’nun “militan” dediği 17 yaşındaki Dilan İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi.
Hürriyet yazarı Yalçın Doğan, 1 Mayıs’ta İstanbul’da polisin kafasına attığı biber gazı kapsülü ile başından yaralanan ve halen yoğun bakımda tutulan, İstanbul valisi tarafından ‘marjinal militan’ ilan edilen liseli Dilan Alp’in babasıyla konuştu.
Dilan’ın İmam Hatip Lisesi’nde okuduğunu söyleyen babası, kızına vali tarafından marjinal denmesinin çok ağrına gittiğini söyledi.
Dilan’ın İmam Hatip lisesinde okuması akla Başbakan Erdoğan’ın 2012-2013 Eğitim Öğretim yılı açılış törenindeki konuşmasını getirdi.
Erdoğan, İmam Hatip Lisesi’nde yaptığı açılış konuşmasında, “Terörist yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız? Anarşistler yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız? Ben, evlatlarım, birçok bakan arkadaşlarım imam hatip lisesi mezunları olarak bugün imam hatip okullarına itibarini iade etmenin bahtiyarlığını, bunun tarifsiz heyecanını yaşıyoruz.” diyerek 28 Şubat dönemine gönderme yapmıştı.
İşte Dilan’ın babasının Yalçın Doğan’a anlattıkları ve İmam Hatip öğrencisi Dilan’ı 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkartan haksızlıklar zinciri…
“Dilan
Ali Alp tekstil işçisi. 1 Mayıs’ta İstanbul’da polisin kafasına attığı biber gazı kapsülü ile başından yaralanan ve halen hayati tehlikesi geçmeyen Dilan Alp’in babası.
Dün Ali Alp’le konuşuyorum. Ali Alp bir tekstil firmasında çalışırken başka işçi arkadaşlarıyla birlikte işten atılıyor. Bir buçuk yıl önce.
Atıldığı tekstil firmasında on iki yıl dört ay çalışıyor. İşten atılmasına rağmen, tazminatını alamıyor. İşten atılan işçiler hep birlikte firmayı dava ediyor. Davayı kazanıyorlar, ama hâlâ işten atılan hiçbiri tazminatını almış değil, mahkeme kararına rağmen. Ali Alp’in 23 bin lira alacağı var.
Bu durumu Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in dikkatine sunuyorum.
Ali Alp alacaklılar listesinde 138. sırada, demek ki, aynı firmadan alacağı olan pek çok işçi var.
HAKSIZLIĞA İSYAN
Ali Alp’e kızı Dilan’ı soruyorum, baba zaman zaman gözleri yaşlı, anlatıyor:
“Benim kızım Dilan, benim bir buçuk yıldır verdiğim emek mücadelesinin içinde yaşıyor, bütün haksızlıkları görüyor. O nedenle de, 1 Mayıs’ta bütün işçilerle birlikte olmak istedi. Ben Beşiktaş’taydım, o Tarlabaşı’na gitmiş. Mahkemeyi kazanıyoruz, tazminatımızı vermiyorlar, kızım bu haksızlığa isyan etti”.
Ali Alp bir başka noktaya dikkat çekiyor:
“Hem vali, hem bazı basın ‘Marjinal gruplar’ diyor. Çok ağrıma gidiyor, hangi marjinal grup, benim kızımın ilgisi yok, o sadece bize yapılan haksızlık karşısında işçi bayramına katılmak istedi, çocuk bundan esinlendi, bayram havasında gitti. Ama, her şey bize zehir oldu”.
DOKTOR RAPORU
Ameliyata alınan Dilan için verilen doktor raporu şöyle:
“Kafasına yakın mesafeden bomba atılmış, ağır darp var”.
TV görüntülerine bakıldığında Dilan’ın kafasına bombanın nasıl insafsızca atıldığı ortada. Vali Hüseyin Avni Mutlu buna rağmen ve hâlâ “Fevkalade orantılı güç kullandık” diyebiliyor.
Dilan yoğun bakımda uyutuluyor. Alp ailesi gözleri yaşlı doktorlardan iyi haber bekliyor. Ali Alp’e soruyorum, “Devlet görevlilerinden ya da valilikten, emniyetten birileri sizi aradı mı” diye. Ali Alp acılı sesle “Kimse aramadı” diyor. Birisi arasa, sanki sürpriz olacak gibi.
Bu durumu İçişleri Bakanı Muammer Güler ile İstanbul Valisi Mutlu’nun dikkatine sunuyorum.
İMAM HATİPLİ
Dilan 17 yaşında, Çobançeşme İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi.
Bu okul önceden normal lise, bu yıl imam hatip lisesine dönüştürülüyor, Dilan son sınıfta okuyor, hep birlikte umalım ki, bu yıl bitirecek. Ali Alp gözyaşlarını yine tutamıyor:
“Kızım üniversite sınavlarına hazırlanıyordu, çok emek verdik ona, o da çok çalıştı, sağlıkla ilgili bir fakültede okumak istiyor”.
Dilan’ın on yaşında erkek kardeşi var. Aile bir buçuk yıldır 23 bin lira alacağını bekliyor. Dilan polisin attığı gaz kapsülü ile başından ağır yaralı, hayatta kalma mücadelesi veriyor.
Muhalif Gazete