Son Dakika Haberler

Sigaraya Yeni Yasaklar Geliyor

Sigaraya Yeni Yasaklar Geliyor
Okunma : 138 views Yorum Yap

sigara_1Sigara yasakları sert tedbirlerle geliyor. Açık havada sigara yasakları için yeni düzenlemeler yapıldı.

Saglık Bakanlığı tütün ürünlerinde ciddi tedbirler almaya başladı,

Sağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının sağlık, ekonomik ve sosyal açıdan zararlı etkileri konusunda halkın eğitilmesi, bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi çalışması başlattı. Bu kapsamda 2018 yılı sonuna kadar toplumun yüzde 95’inde tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına karşı tutum oluşturulması hedefleniyor. Bu planla amacın tiryakilerin sigarayı bırakma sınırını yüzde 50’nin üzerine çıkarmak olduğu belirtildi.

YÜZDE 80 DESTEK

Bugün gazetesinin haberine göre, mevzuat kapsamında ‘kapalı’ alan olarak belirlenmiş alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin tüketiminin yüzde 100 engellenmesine ilişkin denetim kapasitesi güçlendirilecek. Evlerde, yaşam alanlarında, özel mülkiyetlerde pasif etkilenimin önlenmesi için toplumun en az yüzde 80’inin desteği sağlanacak.

PARKLARDA DA YASAK

Özellikle yoğun olarak kullanılan alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro vb. yerlerin bina girişlerinde tütün ve tütün ürünü kullanımına bağlı pasif etkilenim mesafesi tespit edilecek ve bu mesafelerin korunmasına yönelik çalışma yürütülecek