Son Dakika Haberler

Son Anket.Bugün seçim olsa! İşte son durum

Son Anket.Bugün seçim olsa! İşte son durum
Okunma : 99 views Yorum Yap

anketANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından 21 il’de toplam 3.473 kişiyle yapılan ankette çözüm sürecine destek %60’lara dayandı. İsrail’in özürüne rağmen, İsrail’le ilişkilerin normale dönmemesini isteyenlerin oranı %42.8 oldu.
Çözüm sürecine halkın desteği yüzde 60’a dayandı!
Türkiye son birkaç aydır çözüm süreci ile yatıyor kalkıyor. Süreç öncelikle kamuoyunun tartışması ve gündeme yerleşmesiyle beraber azımsanmayacak bir destek bulmuş ve yüzde 25’ler ile başlayıp her geçen gün gelişmeler doğrultusunda artmaya devam etmişti. Bugün itibariyle destekliyorum diyenler yüzde 49,5 kısmen destekliyorum diyenler ise yüzde 8,3’tür. Buna karşın yüzde 30,6’lık bir kesim süreci desteklemediğini ifade etti.
Özellikle BDP heyetinin İmralı ile görüşmeleri ve daha sonrasında Diyarbakır’da nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan’ın mektubunun okunmasıyla beraber mektubun içerdiği mesajlar ile desteğin biraz daha artış gösterdi. Bu mektubun içerdiği mesajların çözüm sürecine olumlu katkıda bulunduğunu düşünenler yüzde 29,2 iken kısmen katkıda bulunmuştur diyenler ile toplam 44,7 gibi bir sonuç karşımıza çıkıyor.
Akil insanlar heyetinin ne yapacağını vatandaş bilmiyor!
Akil insanlar konusunda bir belirsizlik sözkonusu. toplumun yüzde 46,1’inin henüz bir fikri olmadığını, yüzde 21,3’ünün heyetin sürece faydası olacağını, yüzde 32,6’sının ise fayda sağlayamayacağı görüşünde.
İsrail’in Türkiyeden özür dilemesi olumsuz tepkiyi değiştirmedi!
Geçtiğimiz haftalarda İsrail Başbakanı Netenyahu’nun Başbakan Erdoğan’ı arayarak özür dilemesi ve Türkiye ile İsrail’in dış ilişkilerinin normale dönmesi beklentisi, Türkiye halkının olumsuz görüşlerini değiştirmemiş görünüyor!
Dış ilişkilerin artık normale dönmesine destek verenlerin oranı yüzde 13,3’te kalırken, normale dönmemeli diyenlerin oranı ise yüzde 42,8 olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu konu hakkında fikir beyan etmeyenler ise yüzde 43,9 olarak saptandı.
Bu pazar seçim olsa!
2011 milletvekili genel seçimlerinden zaferle çıkan Ak Parti oylarını; seçimde alınan yüzde 49,9’dan daha yukarı seviyelere çekerek yüzde 55’lere kadar çıkarmıştı. Fakat özellikle 2012 yaz sezonunda, ardı ardına terör olaylarının gerçekleşmesi, 4+4+4 sistemi, kürtaj gibi konular, Ak Parti’nin oylarında önemli derecede düşüş yaşanmasına sebep olmuştu.
Çözüm süreci ile oylarında tekrar eski haline gelmiş bir yükseliş gözlemlenmektedir.
CHP’nin süreç başlarken kredi olarak destek veriyorum demesiyle bugünkü tutumu arasında bir çelişki algısı, CHP’nin birkaç puan kaybetmesine neden olmuş ve MHP’nin ise geçen yaz terör olayları ile beraber yükselişi, CHP’den umudunu bulamayan kitleleri harekete geçirmiş ve bu süreçte radikal bir milliyetçilik anlayışı ile hareket edenlerin adresi olmuş ve oylarında birkaç puan yükseliş saptanmıştı. BDP’nin oylarında neredeyse herhangi bir değişim söz konusu değildi.
Bu pazar günü Milletvekili genel seçimleri olsa ( Kararsızlar dağıtıldıktan sonra )
AK PARTİ: 49,7 CHP:23,9 MHP:15,1 BDP:6,8 DİĞER:4,5