Son Dakika Haberler

SON İKİ AYDA 2 GENERAL 710 SUBAY İSTİFA ETTİ.

SON İKİ AYDA 2 GENERAL 710 SUBAY İSTİFA ETTİ.
Okunma : 141 views Yorum Yap

generalsubayistifaSon iki ayda 2 General 710 Subay ordudan istifa ederek Balyoz davası dolayısı ile tepkilerini gösterdiler.
Bazıları farklı nedenlerle olsa da önemli bölümü Balyoz davası kararının TSK’da yarattığı etki nedeniyle son bir iki ay içinde, 2 general ile albaydan teğmene farklı rütbede 710 subay TSK ile yollarını ayırdı.
Yargıtay onadı
Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri, Balyoz Davası ile ilgili kararın Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yarattığı etki. Yargıtay, Balyoz Davası’nda kararını 9 Ekim’de açıkladı. Karar ile emekli kuvvet komutanlarının hapis cezaları onandı. 36 sanığa verilen beraat kararını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 88 sanığa verilen mahkumiyet kararlarının bozulmasına ayrıca sanıklardan tutuklu olanların da tahliyesine karar verdi.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Balyoz Planı davasında, Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, Engin Alan, Ergin Saygun, Nejat Bek, Süha Tanyeri, Şükrü Sarıışık, Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını düzelterek onadı.
Karar TSK’yı dalgalandırdı
Bu karar nedeniyle TSK’da dalgalanma yaşandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, demokratik hassasiyetlere özen gösterdiği bir açılamada bulundu. Özel, kendisine yönelen eleşterilere ise 29 Ekim’de Çankaya Köşkü’ndeki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda gündeme damga vuran açıklaması ile yanıt verdi.
Sayısal tablo
Genelkurmay Başkanlığı’nın verilerine göre, TSK’nın general sayısı Eylül ayı itibariyle 347 idi. Subay sayısı ise 40 bin 3. TSK’nın genel personel toplamı ise 640 bin 495. Genelkurmay Başkanlığı, bugün akşam saatlerinde TSK’nın personel mevcudiyetini açıkladı. Bu tabyola göre, subay sayısı 345. Bunun anlamı da şu: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan iki istifa nedeniyle TSK’nın general sayısı bir ay içinde 2 kadro eksildi. Son yıllar dikkate alındığında general sayısı 360 dolayında olan TSK’nın general sayısında
15 generalin eksildiği söylenebilir.
1 Kasım itibariyle TSK’nın subay sayısı (Albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen ve teğmen) olarak 39 bin 293 personele düştü. Yani 1-2 aylık dönem içinde TSK’nın teğmen ile albay rütbesindeki subay sayısı 710 kişi eksildi. Erler ve sivil memurlar dahil genel personel sayısı ise 647 bin 938 personele çıktı