Son Dakika Haberler

Şükrü Genç, Gümüşdere ve Uskumru Mahallesinde

Şükrü Genç, Gümüşdere ve Uskumru Mahallesinde
Okunma : 177 views Yorum Yap

DSC_0173Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç mahalle gezilerine devam ediyor,  Kısırkaya Mahallesinden başladığı gezilere Gümüşdere ve Uskumru köy olarak devam etti.
Başkan Şükrü Genç, Mahallelerin genel sorunlarını muhtarlardan rapor alarak ve yerinde incelemelerde bulunarak devam ediyor, eksikleri yerinde görerek esnaf ile iletişimde bulunarak gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesini sağlıyor.
DSC_0104Sarıyer Belediyesi bu yıl başlattığı sağlık projesinde hastanelerle ilişkili olarak mahallelerde bulunan acil durumdaki yatılı hastaları tespit etmek için hastanelerle ilgili birlikte proje üreterek mahallelerde bulunan ağır hastaların adres tespiti ve ihtiyaçlarını asgari ölçüde karşılanması ve gereksinimlerin giderilmesi için projeler üretiyorlar.
DSC_0085Sağlık problemini büyük ölçüde çözmüş bulunan Sarıyer Belediyesi, Özellikle muhtarlar tarafından tespit edilen hastalara tek tek giderek ziyarette bulunuyor. Sarıyer Times olarak PTT evlerinde birkaç hasta ismini yazdığımız ve yazılmaması gerektiğini sonradan öğrendiğimiz için hasta isimlerini ve Aileleri burada yazmak istemiyoruz.
GÜMÜŞDERE MAHALLESİ
Gümüşdere daha önce çalışma yapılmış ve kalkınmış, ekonomik gelirleri olan bir mahalle, Türkiye’nin yok edilen Tarımcılık politikasına rağmen ısrarla organik tarım konusunu işleyen ve sürekli gelişme sağlayan Gümüşdere İstanbul da seraları ile ünlü mahallemiz.
Şükrü Genç’in esnaf ziyaretinde tespit ettiklerimiz cadde üzerinde kenar cepheler bulunan dükkanların ön alan kısımlarının asfaltlanmasını istiyorlar. Başkan Genç, Esnaf ziyaretinde özellikle üzerinde durduğu bu konunun farklı ayrıntısından bahsetti.
DSC_0100Bilindiği gibi köyler Büyükşehir Belediyesine ait olduğundan zaruri yapılması gerekenler içerisinde buluna Asfalt durumunda yinede Sarıyer Belediyesinin başka yer gösterilerek köylere ihtiyaçlarını ve yardımlarını yapıyordu.
DSC_0109Başkan Şükrü Genç,  Kahve toplantısında özellikle bu konunun üzerinde durarak açıklama yaptı. Artık mahalle oldunuz ve Sarıyer Belediyesi sınırları içerisindesiniz, zor durumda kalmış olsa da artık böyle problemler yaşanmayacaktır. Şu an acil olarak isteklerinizi ve eksiklerinizi duyalım ve bizlere bildirin dedi.
Tüm birimlerden müdürlerin ve başkan yardımcıların birlikte toplantılara katıldığı ve esnaf ziyareti yapılırken, not tutuldu ve hemen iş ve görev taksimi yapıldı.
Yine Kahve toplantısında Teknik başkan yardımcısı Sevgi Atalay, köyden mahalleye dönüşümde Kısırkaya da olduğu gibi bilgilendirme yaptı.
DSC_0156“Buraya bu güne kadar yapışan yardımlar  başkanımızın insiyatifinde  yapılıyordu.” Şimdi ise tüm hizmetleri yapmak zorundayız . 2006 yılında Büyükşehir Belediyesine bağlandınız, uzak olduğu için gerekli hizmeti alamıyordunuz İBB den şimdi ise Sarıyer Belediyesi mahallesi olduğunuzda gerekli imar durumu için mutlaka dilekçe ile bize geliniz ve ücret ödemeyeceksiniz.
Köyde 4 kat imar izni veriliyordu.  Şuanda imar durumuda gerçekleşecek, sizler BB ye sorabilirsiniz bu güne kadar neden olmadı diye. Artık yasalar değişti ve gerekli düzenlemeler yapılacak ve sizlerde bundan yararlanacaksınız. Evet, Köy şehirleşiyor ve yeni yapılanmalar ve siteler oluyor, köyün genel hali ise eski yapılar, bunun için çatı onarım gibi mantolama gibi isteklerinde, çatıda ücret olmadığını, mantolama da ise ikinci kat durumunda 200 tl alındığını açıkladı.
DSC_0148Başkan Şükrü Genç, Gümüşdere artık mahalle olduğunuzu bilinmesini ve bunun faydalarını nasıl göreceğinizi yaşayarak şahit olacaksınız. Biliyorsunuz ki çivi çakamayacak durumda olduğumuz zamanlar oldu. Artık birlikteyiz ve sorunların en kısa zamanda halledileceğini bilmenizi istiyorum,  bilin ve bizden ona göre özlel isteklerde bulunacaksınız.
Pazar yeri istiyorlar…
Başkan, Yeni yasa ile sokaklarda pazar istenmiyor ama yeni yerler bulunduğunda gereken pazar isteklerinizi yerine getireceğiz.
Vatandaş, Büyükdere pazarının tekrar açılmasını istedi.
Başkan ise Büyükdere pazarının kaldırıldığını, artık açık Pazar olayı olmadığını buna rağmen biz Çayırbaşı’nı düzenledik,  Yeni Pazar yeri yapılamayacak. Ancak kapalı alan olarak zaten Sarıyer de organik Pazar kuruluyor ve sizler bundan yararlanıyorsunuz.  Tarımla ilgilenen köylüler durumdan memnun olduklarını belirttiler.
Başkan Genç, kanunlar izin verdiği ölçüde yapabileceğimiz ne varsa yapacağız. Dedi ve Pazar ile ilgili fırka anlattı.
DSC_0174Esnaf ziyaretinde Yerli Et kasabına uğrayan Başkan Genç, burada kendi imalatları olan sucuk ve köy yumurtası aldı. Yerli Et kasabı Ertuğrul Kahraman köyde oldukça meşhur ve kendi imalatları ile ünlü bir kasap..
Gümüşdere hasta ziyareti  yapıldı, ……..ağır hasta olan hastamız evde ziyaret edildi. Zihinsel engelli 3 tane çocuğu olan, toplam 6 Çocuk sahibi mahalleli, işsiz olduğunu  bahçe işleri ve inşaat işleri yapabileceğini söyleyerek ne iş olursa yaparım dedi. Kimseye muhtaç olmadan dik gezerim. Aracı kullanmak istemem kimseye minnet etmem diyen vatandaş’a Başkan da gereken kolaylık neyse yapılacak. Elimizden ne geliyorsa, bunu mağdur durumdaki insanlarımızın öncelik olduğunu ve gerekenin yapılacağını söyledi.
DSC_0202Gezinin Ekip Yemeğini Adnan Ayber Organize etti. Gümüşderenin tarihi fırınına giren Adnan Ayber Ekmekleri Recep Yel ise kavurma alarak atıştırma yapıldı.
USKUMRU MAHALLESİ
Saat 19.o0 sıralarında hava oldukça yağmurlu ve karanlık, mahalleli çekilmiş durumda, esnaf,  kışın burası sakin oluyor, yazı ise çok kalabalık olduğunu belirtti.
Başkan esnafa Sarıyer Belediyesinin ajandasını ve saatler takdim etti.
Uskumru köy ilkokulu bilindiği gibi Sarıyer Belediyesinin bakım ve onarımını yaptığı bir okul, Aynı Şekilde CHP gençlik kolları da bu okul için kampanya yapmış ve eskiler tamamlanmıştı.
Okulun bandosu maalesef Ali Akkanat Okuluna gittiğini belirten Aysel Gökdoğan, bandosuz okul olmayacağını belirtti.  Okulun bandosu olduğu ve bunun kaldırıldığını söyleyen Aysel Gökdoğan, ben onları çalıştırıyordum. Şimdi beni gören bando nerde diyor. Cevap veremiyorum. Şimdi kendi imkanlarımızla bando kursak o zaman köyün SELAMSIZ BANDOSU olacağız. Yardım istiyoruz dedi.
DSC_0251Belediyenin Kültür merkezinde eğitim gördüğünü söyleyen Aysel hanım, bir gün bu okula müzik hocası olarak döneceğim dedi.
Vatandaş, Bağlar yolunda, yol sorunumuz var, Başkan İSKİ alt yapıyı tamamladı mı? diye sordu, Pis su giderleri yapıldığını ve az bir iş kaldığını belirten mahallilere başkan  baharda asfalt sorununu halledeceğiz.
DSC_0241Vatandaş, size ulaşamıyorum denildi, başkan Şükrü Genç, halkla ilişkilere değil, direk bana ulaşacaksınız, “İnternetten Başkana Mesaj Bırakın” kutusunu doldurun ben bunları hemen okuyorum dedi.  Başkan Genç İnternet var mı? burada yaz bakalım deneyelim dedi. Bende size cevap vereyim dükkan da internet yoktu.
DSC_0270Başkan tekrar bağlar yolu hatırlatıldı ve başkan acil olarak şu an “Aslaft kırığı “dökelim baharda diğerini yapacağız dedi. Hallediyoruz..
CHP İlçe Basın Sözcüsü Derya Beyoğlu mahelle gezilerinde Şükrü Genç’in her an yanında oldu.
DSC_0265Şükrü Genç Uskumru mahallesinin tek eczanesi olan Suat Dalkıran’a sınav yaptı. Eczanenin Türkçe ismi ne diye sordu. Suat Dalkıran ise “dermanhana” diyerek cevabı verdi. Başkan birçok eczaneye sordum bilen ender insanlardan birisiniz helal olsun dedi. Şükrü Genç ilaç aldı ve “her şeyi çekme” ifadesi anlamlıydı..
DSC_0276