Son Dakika Haberler

ŞÜKRÜ GENÇ İMAR BARIŞINI ANLATIYOR. “1O0 BİNLER İZLEDİ”

ŞÜKRÜ GENÇ İMAR BARIŞINI ANLATIYOR. “1O0 BİNLER İZLEDİ”
Okunma : 119 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, İmar Müdürü, Harita Planlama Müdürü, Gelirler Müdürü ile “İmar Barışı” toplantılarında yurttaşları bilgilendirme toplantıları yapıyor.


Sarıyer’in siteler ve köyler bölgesinde başlayan toplantılarda her sitenin farklı sorunları, değişik çözüm yolları, İmar Barışı’ndan ne şekilde yararlanacakları anlatıldı.

İmar Barışı toplantılarında “Yapı Kayıt Belgesi” alması gerekenler nelerden faydalanacak.

YAPI KAYIT BELGESİNİN SAĞLADIĞI OLANAKLAR?

Milyonlarca yurttaşı yakından ilgilendiren düzenleme yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanmasına olanak sağlıyor. Bu yapılara ilişkin alınan bir yıkım kararı veya tahsil edilemeyen para cezaları yeni düzenleme ile iptal oluyor. Ancak elektrik, su ve doğalgaz bağlantılarınız varsa yıkım ya da idari para cezanız yoksa yapı kayıt belgesi bu anlamda bir avantaj sağlamıyor. Sarıyer’de yıkım kararı olan bir gecekondu mahallesi olmadığı ve mahallelerin tamamına yakını altyapı hizmetlerinden yararlandığı için bu kanun mülk sahiplerine bir kazanç sağlamıyor.

İMAR BARIŞI NE GETİRİYOR?

İmar barışı düzenlemesi mülkiyet sorunu olmayan, ruhsatlı başlamış ve kaçak duruma düşmüş binaları kesin olarak kurtarıyor. Bu kanun ilçelerde ruhsatlı başlamış ve ruhsatına aykırı inşa edilmiş, muvafakat sorunu olamayan müteahhit yapıları için kolaylık sağlıyor.  İmara aykırı olarak fazladan yapılan inşaatların bu düzenleme ile kat mülkiyetine kavuşmasının önü açılıyor. Kaçak plazalar veya kaçak projeler bu düzenleme ile yasalaşıyor ve kat mülkiyeti tapularını alabiliyor. Kaçak katlar kat mülkiyeti ile satılabilir alanlara dönüşeceği için müteahhitlere olağanüstü gelir sağlanıyor. Çıkarılan yasa ile imar suçları suç olmaktan çıkıyor.

10 BİNLERCE İNSAN CANLI YAYINDAN SEYRETTİ

Sarıyer Times ve Mustafa Balcı sosyal medya hesaplarından halkın bilinçlenmesi ve bilgi sahibi olabilmesi, mazeretler nedeni ile toplantılara katılması mümkün olmayanların, İmar Barışı ile ilgili Sarıyer Belediyesi ne düşünüyor. Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay halkın talepleri doğrultusunda nasıl bilgilendirme yapıyor canı yayında izleyerek bilgi sahibi oldular.

TÜM DETAYLARI CANLI YAYINDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

DEMİRCİKÖY ” ARIKÖY- BASIN SİTESİ”

DEMİRCİKÖY “BİZİM TEPE SİTESİ ”

TARABYA “SANATÇILAR SİTESİ ”

MASLAK ” MASHATTAN SİTESİ ”

ZEKERİYAKÖY ” TERRACE BAHÇE”

ZEKERİYAKÖY “MEDYA KENT”

ZEKERİYAKÖY “ACARLAR SİTESİ”

ZEKERİYAKÖY “YENİ UYUM SİTESİ”

Zekeriyaköy Kamşular Birliği. Kilyos Simpaş Marenegro, “Terrace Hayat” “Darüşşafaka” sitelerinde toplantılarıda sitemizden bulabilirsiniz.