Son Dakika Haberler

Şükrü Genç, Lozan Mübadilleri’nin konuğuydu

Şükrü Genç, Lozan Mübadilleri’nin konuğuydu
Okunma : 129 views Yorum Yap

lozanmubadilleriSarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Lozan Mübadilleri Derneği’nin düzenlemiş olduğu dayanışma kahvaltısına katıldı. Başkan Genç,  daha önce verdiği mübadele bölgeleri gezisi sözünü kahvaltıda da yineledi.
Kahvaltının açılış konuşmasını Lozan Mübadilleri Derneği Başkan Yardımcısı Meral Yıldırım yaptı. Yıldırım’ın ardından konuşmasını yapmak üzere mikrofona davet edilen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç sözlerine şöyle başladı: “Benzer durumlar hep yaşandı. Türkiye nereden nereye geldi. Özellikle o dönemi yaşayan bir babamız var burada, bir gün onu dinleyeceğiz. İnsanların doğduğu topraklardan koparılması derin bir acıyı da beraberinde getiriyor. Anadolu’nun herhangi bir yerinden gelmiş bir insan İstanbul’a veya bir metropole gittiğinde bile memleketini nasıl özlüyorsa, doğduğu toprakların fotoğrafını gördüğünde içi nasıl sızlıyorsa ve biz bunu nasıl anlıyorsak, topraklarını ve yaşam alanlarını yani yurtlarını bırakıp buraya  gönderilme durumunda kalan insanların neler yaşadığını da o oranda anlarız.”
GUR_9901Başkan Genç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir hasret var, bu hasret hep oldu. Özellikle buraya gelip burada yaşamlarını devam ettiren insanlar açısından bu hasret çok büyük. Dolayısıyla bu hasretin belli oranlarda giderilmesine yönelik çalışmalar yapmak lazım. Sevgili dostlar, daha önce ben iki kez gittim bölgeye ve gittiğimde aynı hasreti oralarda yaşayan insanlarda da gördüm. Türkiye hasreti var, anavatan hasreti var. Bu hasreti dindirmek gerekli. Biz de Sarıyer Belediyesi olarak buna vesile olmak istiyoruz. Bu sene, bir aksilik olmazsa önümüzdeki günlerde Mayıs ya da Haziran ayı içerisinde yoğun bir şekilde Sarıyer’den gidiş programı hazırlayacağız. Mübadil dernek başkanlarıyla beraber  gerekli alt yapı hazırlığını yaparak, ziyaretler gerçekleştireceğiz.  Hep birlikte bir gidip görelim oraları. Artık bölgenin hatıralarını yaşayanlar bize hatıralarını anlatırlar ama önemli olan bir arada olmak, birlik beraberlik içinde olmaktır. Ben bu kahvaltıyı düzenledikleri  dernek yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Allah birlik beraberliğimizi bozmasın çünkü  buna çok ihtiyacımız var .”