Son Dakika Haberler

Sunay AKIN’ “Bakmak ve Görmek” arasındaki farkı anlattı.

Sunay AKIN’ “Bakmak ve Görmek” arasındaki farkı anlattı.
Okunma : 143 views Yorum Yap

Sunay Akın 2010 yılından bu yana TURGED ile görme engelli çocuklara yönelik projeler yürüten Irmak Okulları’nın Görme Engelli Çocuklar Anaokulu Projesi’ne gelir sağlamak için düzenlediği gecede sahne aldı. Irmak Okulları Kültür Merkezi’nde gerçekleşen gecede Bakmak ile Görmek adlı oyunla sahneye çıkan Akın, bakmak ile görmek arasındaki farkı anlattı

 

Türkiye Görme Engelliler Derneği ile birlikte 2010 yılından bu yana projeler gerçekleştiren Irmak Okulları bu yıl da dernekle yaptığı işbirliğini sürdürüyor.  4-5 yaş arası dar gelirli ailelerin görme engelli çocukları için dernek işbirliğiyle Görme Engelliler Anaokulu projesini başlatan Irmak Okulları, tiyatro sahnesinde Sunay Akın’ı ağırladı. Akın’ın Irmak Okulları Kültür Merkezi’nde sergilediği oyundan elde edilen gelir projeye bağışlanacak.

Geçtiğimiz yıl geliştirilmeye başlanan proje, Türkiye Görme Engelliler Derneği tarafından (TURGED) 2013 yılında hayata geçirilmesi hedeflenen Görme Engelliler Anaokulu’nu kapsıyor. Önümüzdeki yıl açılacak pilot sınıf aracılığıyla eğitim hayatına başlayacak olan okul aracılığıyla ilk yıl 20 ailenin görme engelli çocuğuna eğitim verilmesi planlanıyor.

2012’de pilot çalışmaları başlayacak

TURGED ile daha önce “Sesimiz Irmak Olsun” projesinde de biraraya gelen Irmak Okulları Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Deniz Özdikmenli, “Okul öncesi eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve ülkemizde görme engelli çocuklara verilen hizmetin rehabilitasyon desteği ötesine geçemediğini görüyoruz. Oysa uygun materyal ve programlarla sağlanacak okul öncesi eğitimi, görme engelli çocuklarımızı yaşıtlarıyla aynı düzeyde okula taşıyabilir. Irmak ailesi olarak bu proje kapsamında TURGED’e destek vermekten büyük mutluluk duyuyor önümüzdeki yıl pilot çalışmaları yapılacak ana sınıfının büyüyerek yüzlerce öğrenciye hizmet veren bir anaokuluna dönüşmesini diliyoruz.”  diye konuştu.

Ayakları yere basan çocuklar

Irmak Okulları’nın da desteğiyle proje ile ilgili olarak toplumda görme engellilerle ilgili bilinci artırmaya devam edeceklerini belirten TURGED Başkanı Ahmet Cantürk, şunları söyledi: “Türkiye’de kayıt altına alınmış okul öncesi eğitim yaşında 30 bin çocuk var.  Bu proje ile amacımız, çocukların yaşıtlarını taklit etmek ve onlara