Son Dakika Haberler

Süpriz Kara Para Giriyor, AKP Kurtarıyor.

Süpriz Kara Para Giriyor, AKP Kurtarıyor.
Okunma : 29 views Yorum Yap

st_dolar_34323AKP şıkışınca kara para ortaya çıkıyor, Kaynağı belirsiz para ortaya çıkınca AKP hükümeti kendini kurtardı.
Ekonomide, 2011 seçimlerinden sonra çalkantılara ve krize neden olan cari açıktaki artış devalüasyona karşın sürüyor. AKP Hükümeti ekonomide ne zaman sıkışsa imdadına yetişen kara paranın yine geldiği ortaya çıktı.
Merkez Bankası’nın Temmuz ayı ödemeler dengesi verilerine göre; Mart ayında 47.8 milyar dolara kadar inen cari açık, Nisan ayında 51.2, Mayıs’ta 53.3, Haziran’da 54, Temmuz ayında ise 55 milyar dolar 754 milyon dolara yükseldi.
Cari açığın artışında, dolar kurunda yaşanan büyük değer kaybına karşın ihracatın 165 milyar dolarla yerinde sayması ve ithalatın 236 milyar dolardan 238 milyar dolara yükselmesi, 13 milyar dolara çıkarak rekor bir düzeye süren altın ithalatının aynen düzeyini sürmesi etkili oldu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı olayları sırasındaki inadı, dayatmaları ve tehditleri nedeniyle sıcak para kaçısının sürmesi de cari açığın büyümesine neden oldu. Gelir dengesi kaleminde yer alan portföy yatırımlarında, yani Sıcak parada net 800 milyon dolarlık çıkış yaşandı.
Cari açığın daha da büyümemesinde, uzun vadeli para girişindeki 3.8 milyar dolarlık artış önemli bir rol oynadı. Bu artışın 1.6 milyar dolarlık bölümü Yapı Kredi Sigorta’nın Allianz’a satışından sağlanan 1 milyar dolardan, 1.4 milyar dolarlık bölümü bankaların dışarıdan aldıkları borçlardan, 700 milyon dolarlık bölümü devletin dış borçlanmasından kaynaklandı.
Cari açığın daha büyümemesinde ise asıl rola ödemeler dengesinde “net hata noksan” kaleminde yer alan, “kara para” olarak da bilinen kaynağı belirsiz para rol oynadı. AKP Hükümeti ekonomide ne zaman sıkışta artan kaynağı belirsiz para girişi tam 4 milyar 801 milyon dolar oldu. Bu para sayesinde cari açığın 60 milyar doları geçmesi ve ekonomide yeni büyük bir endişe kaynağının oluşması engellenmiş oldu.