Son Dakika Haberler

Taksim Gezi’yi ve HES’leri unutan adaylara oy vermeyin

Taksim Gezi’yi ve HES’leri unutan adaylara oy vermeyin
Okunma : 104 views Yorum Yap

image“İnsana ve çevreye duyarlı adayları destekleyelim”

Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Avukat Remzi Kazmaz, çevre duyarlılığıyla başlayan Taksim Gezi eylemlerinin tarihe geçmesine rağmen İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde 30 Mart’ta yapılacak Yerel Seçimler’e katılacak adayların çevreden bahsetmediğini söyledi.

HES’lere karşı açılan davalardan tanıdığımız Av. Remzi Kazmaz, yaptığı açıklamada, 30 Mart’ın yerel bir seçim olmasına rağmen 17 Aralık operasyonu ve paralel devlet tartışmalarıyla adeta genel seçim havasına sokulduğunu vurguladı.

Adayların lider polemikleri arasında kaybolduğuna dikkati çeken Av. Remzi Kazmaz, “Sol partiler de dahil olmak üzere adayların; insanların yanı sıra aynı kentte yaşayan bitkiler ve diğer canlılara dair çalışma programı olmadığını görüyoruz” dedi.

Toplumsal duyarlılığın zirveye çıktığı Taksim Gezi’yi ve HES’leri unutan adaylara oy verilmemesi çağrısında bulunan Av. Kazmaz açıklamasında şöyle dedi:

“Belediyeler yerel demokrasinin vazgeçilmez kaleleridir. Yerel demokrasinin yolu katılımcı belediyecilikten geçiyor. Söz ve yetkinin sadece başkanın inisiyatifinde olduğu belediyecilik anlayışı tarihten silinmiştir.

Aynı kentte yaşayan ve birlikte soluk alan insanlar belediyenin çalışmalarına değişik yol ve yöntemlerle katılmalı, desteklemeli ve denetlemelidir.

Belediyenin insana verdiği önem kadar doğaya ve diğer canlılara ait bir çalışma programı olmalıdır. Ne yazık ki sol partiler de dahil olmak üzere adayların; insanların yanı sıra aynı kentte yaşayan bitkiler ve diğer canlılara dair çalışma programı olmadığını görüyoruz.

SUÇ ORTAĞI BAŞKANLAR

Türkiye genelinde ve özellikle Karadeniz’de çevre ve doğa üzerinde oynanan kirli oyunlara ya sessiz kalan ya da suç ortağı olan belediye başkanları bulunduğunu söyleyen Av. Kazmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karadeniz bölgesinde dereler üzerine kurulan HES’leri destekleyen ve bunlardan nemalanan birçok sabık belediye başkanını maalesef biz seçtik. Ve bugün bu HES belası devam etmekte…

Derelerimiz kuruyor, içme suyumuz azalıyor, iklimler değişiyor, doğa kirletiliyor.

Hep bunlar rant uğruna yapılıyor ve bunlara karşı bir avuç belediye başkanı karşı çıkabiliyor.

İşte belediyecilik ve yerel yönetimler adına böyle utanç verici olayların yaşanmaması için insan ve çevreye duyarlı belediye başkan adaylarını destekleyelim.”

ADAYLARDAN TAAHHÜT ALIN

Seçmenlerden, başkan adaylarını projelerini anlatmaya ve taahhüt vermeye zorlamalarını isteyen Av. Kazmaz, şöyle devam etti:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesiyle Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) yetkisi 81 il valiliğine devrediliyor.

Bu durum çevre adına felakettir, büyük kayıptır.

Hem çevre felaketleri hız kazanacak hem de rant politikalarıyla etrafa pis kokular yayılacaktır.

ÇED Yönetmeliği’nin 26.maddesine göre maden, petrol, doğalgaz, HES’ler ve devamı ile ilgili projelere ilişkin “ÇED Gereklidir” veya “ÇED Gerekli Değildir” kararı verme yetkisinin sadece valilik yetkisinde olması o şehir hakkında tek söz yetkisinin valilikte bulunması gelecekte çevre adına telafisi imkansız zararların meydana geleceği kuşkusunu yaratmaktadır.

Halbuki o şehirde yaşayan insanların hem kendileri için hem de çevre, doğa için söz ve yetkilerinin olması gerekir. Bunu sağlamak için 30 Mart seçimlerinde katılımcı belediyeciliği savunan, dürüst namuslu belediye başkanlarını seçmeliyiz.

Başkan adaylarından programlarında –varsa- çevre ve doğa ile ilgili projelerini halka anlatmalarını istemeliyiz. Bu konuda söz ve taahhütlerini almalıyız.

Av. Remzi Kazmaz, insanların hep birlikte, doğa ile uyumlu yaşayabilecekleri güzel günlerin başlaması için ‘çevreci başkan adaylarını’ desteklemeleri gerektiğini.

Avukat Remzi KAZMAZ