Son Dakika Haberler

TASARRUF YASASI BELEDİYELERİ ZORA SOKTU

TASARRUF YASASI BELEDİYELERİ ZORA SOKTU
Okunma : 179 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Teknik Ekibi Tarabya Sanatçılar Sitesinde “İmar Barışı’nı” anlattı.

Türkiye’de bugünde kadar ciddi bir şekilde düzenlenmemiş olan İmar yasaları bir çok sebepleri ile sorunlar yaratmaya devam ediyor. Bugüne kadar yasalara yapılan ekler ve geçici maddeler, sürekili olarak torba yasa düzenlemesi ile gerçekleştirilen İmar Yasaları, Dünya’nın sayılı metropol kentlerinden bir olan İstanbul’da en büyük sorun.

İstanbul’da çarpık yapılaşma, kacak gecekondular ilave olarak “Kaçak Gökdelenler” eklendi. 2.8 emsaller hikaye oldu. 18 katlı büyük binalar 60 kata çıktı. İnşaat sektörü ile ekonomiyi düzeltmeye çalışan ve büyük gökdelenler ile Türkiye’nin kalkındığını söyleyen 15 yıllık AKP iktidarı, Başkanlık sistemine geçtiğimiz 24 Haziran 2018 itibarıyla seçim öncesi son çıkarılan “seçimde oy toplama yasası” ile adına “İmar Barışı” denilen, bir çok altlıkları eksik yasa ile Türkiye genelinde 15 milyon konutun kayda geçirilmesi ve bunlardan Kriz ekonomisinde para toplama yasası ile yurttaşlara umut tacirliği satıyor.

****

Sarıyer’de Vergi Barışından sonra İmar Barışı ile yüzleşiyor. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç mahallerde ve sitelerde halkı aydınlatmaya ve yeni yasadan nasıl yaralanılacak konusunda bilgilendime toplantıları yapıyor.

ŞÜKRÜ GENÇ TARABYA SANATÇILAR SİTESİNDE

Dün akşam Tarabya Sanatçılar Sitesi’nde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, Teknik ekip, Başkan Vekili Hüseyin Çoşkun ve Birim Müdürleri “İmar Barışı” konusunda bilgilendirme yaptılar.

Yaz tatiline rağmen olduka kalabalık bir şekilde toplantıya iştirak eden Sanatçılar Sitesi sakinleri İmar Barışı’ndan hangi durumlarda yararlanabileceklerinin bilgileri aldılar.

Başkan Şükrü Genç : Yaşamın her alanında olmaya çalışıyoruz, Ülkemizin içinde bulunduğu durumlar, yereli etkilememesi mümkün değil, ciddi bir ekonomik sıkıntı var, sosyal siyasi krizler var. Bunlar çok etkiliyor, yatırımların durmuş olması özellikle belediyelerde o bölgede yartırımlarında durması anlamına gelir, “2016’da bu yana doğru dürüst ruhsat alabilen yapı yok”. Yatırımlar tamamen durmuş durumda son emlak vergileri ile çok ciddi tahakkuk sonrasından tahsil edilen para yarısı bile değil. Buda içinde bulunduğumuz krizi tarifliyor. Tasarruf yaparak özellikle temel belediyecilik faaliyetlerinin aksamadan devamına, bu süreci atlatmak için önlem almaya gidiyoruz.

İLLER BANKASI BELEDİYELERDEN %30 KESİYOR

Son çıkar kararname İller Bankası belediyelere yapmış olduğu ödemelerden %30 tasarruf nedeni ile kesmesi belediyeleri zora soktu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç : Son çıkan kararnamede Belediyelere İller Bankasından ödemiş olduğu payın %30’u şu anda kesilmiş durumda, Sarıyer Belediyesine yansıması her ay 1,5 milyon demektir. 12 ay sonunda 18 milyon civarında Sarıyer belediyesinin yıllık kaybı var demektir. Personel maaşlarınında önemli bir yerini tutmaktadır.

Devlet Kurumları böyle zamanlarda yeni önlemler yaratır. İmar Barışı ve Vergi Barışı bunlardan biridir.

BİRİLERİ VERGİ VERMEYİP VERGİ AFFI BEKLİYOR

Vergi Barışı na değinen Şükrü Genç, Birileri vergi vermeyip iki yılda bir Vergi barışı bekliyor, dedi.

“Bu doğrumudur. Vergi Barışı’nın hiç bir dönem doğru olmayacağını düşünmek lazım nede kabul etmek lazım. Vatandaş iyi niyetiyle, bu ülkeye olan bağımlılığı ile yurttaş sorumluluğu ile vergisini vermeye çalışırken birileri vergi vermeyip ondan sonra iki senede bir affa uğraması, diğer yurttaşların kötü durumuna düşmesine neden olur. Sarıyer Belediyesinin en büyük geliri emlak vergileri, vatandaş nasıl olsa af gelir diye vergi vermiyor bekliyor”. dedi.