Son Dakika Haberler

Tekin, ''MİT'in ihbarını neden değerlendirmediniz?"

Tekin, ''MİT'in ihbarını neden değerlendirmediniz?"
Okunma : 113 views Yorum Yap

tekin_1
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin İzmir İl Başkanlığında Reyhanlı için açıklama yaptı.
Partisinin düzenleyeceği “Demokrasi ve Özgürlük Mitingleri” öncesinde bölgede çalışma yapan CHP Genel Başkan Gürsel Tekin, partisinin İzmir il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Rehyanlı’daki saldırılarla ilgili cevaplanması gereken sorular olduğunu savunan Tekin, ”MİT’in ihbarını neden değerlendirmediniz?” diye sordu.
CHP İzmir İl Başkanlığı’nda yapılan toplantıda konuşan Gürsel Tekin, Türkiye’de yaşanan bir yas olduğunu ve Reyhanlı halkına başsağlığı dileklerini ilettiğini belirttti.
Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“18 Mayıs’ta miting düzenleme ihtiyacımız demokrasinin ve özgürlüğün yok ediliyor olmasından kaynaklı. Neredeyse herşeye sayın Başbakan karar veriyor. Gazetelerin ne yazıp yazmayacağına, nereye cami yapılacağına, ne yiyip içeceğimize, kimin kaç çocuk yapacağına o karar veriyor. Bu nedenle milletle buluşmaya gidiyoruz. İlk mitingimiz Aydın’da olacak. Sonraki mitingleri ise sırasıyla İstanbul, Mersin ve Ordu olarak planladık. Daha fazla da olabilir ama bunu Eylül’den sonra planlayacağız.”
Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
MİT’in saldırıyla ilgili önceden istahbarat paylaştığını savunan Tekin, “Olaydan bir saat sonra kimin yaptığını biliyoruz diye açıklama yaptılar. Madem biliyorsunuz o halde niye müdahale etmediniz? Bu çok ilginç. MİT, 23 Nisan’da Rakka şehrinden bombalı aracın Türkiye’ye gireceği konusunda uyarmış. Şimdi soruyorum: Rakka’daki muhaliflerle nasıl bir ilişkiniz var? Haberiniz vardı da neden önlem almadınız. Yayın yasağı koyarak bu işi kapatamazsınız. Çok sayıda kayıp var. Ulaşılamıyor. Bizim özellikle Hatay’da yaşanabileceklerle ilgili uyarımız ciddiye alınmadı. Umarız kayıplar artmaz” diye konuştu.
Bir gazetecinin, “CHP’nin yas talebini” hatırlatması üzerine, “AKP yasak getirerek yas ilan etti” diyen Tekin, Türkiye’nin Suriye’ye müdahale ihtimalini de şu sözlerle değerlendirdi:
“Sayın Başbakan’ın dili savaşçı bir dildir. Dün kürsüden
‘Bebek katillerini görmezden gelirsem bana yazıklar olsun, Başbakanlık kimliğimi bu kürsüde bırakır giderim’ dedi. Bırakmak isterse kimse üzülmez. Ama Sayın Başbakan keşke aynı duyarlılığı Irak’ta da gösterebilseydi. Tekin daha sonra Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, bölge milletvekilleri ve il başkanlarıyla toplantıya geçti.
Gerçek Gündem