Son Dakika Haberler

TÜKD Başkanı Prof. Dr. Moroğlu: “Kadın istihdamında artış için doğum iznini artırmak en son adım olmalı”

TÜKD Başkanı Prof. Dr. Moroğlu:  “Kadın istihdamında artış için doğum iznini artırmak en son adım olmalı”
Okunma : 127 views Yorum Yap

imageTürk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Genel Başkanı Prof. Dr. Nazan Moroğlu, gündemdeki kadın çalışanların istihdam şartlarını kolaylaştırmak amacıyla hazırlıkları süren kadına çocuk teşviki paketine ilişkin görüşlerini paylaştı. Prof. Dr. Moroğlu kadın istihdamında doğum iznini uzatmak yerine iş ve aile yaşamını dengeleyen alt yapı hazırlanması gerektiğini vurguladı.

TÜKD Başkanı Prof. Dr. Moroğlu’nun açıklaması şu şekilde:
“İş Kanunu’nda 16 hafta olan doğum izninin 24 haftaya çıkarılmasının kadın istihdamını artırmaya yetmeyeceği, aksine sadece bu konunun gündeme gelmesinin bile kadın istihdamını engelleyeceği görüldü. Burada devlete düşen görev, kararlı bir politika uygulayarak çıkardığı ve çıkaracağı yasalarla önce alt yapıyı kurmak; kreş, çocuk bakım evi ve diğer birimlerin kurulmasını sağlamak ve desteklemektir. Çünkü alt yapısı oluşturulmadan çıkarılan yasalar yaşama geçirilmedikçe, kadınlar daha mağdur oluyor, kadınlara karşı ayrımcılık daha fazla kök salıyor.
Kadınların işgücüne katılma oranı 1990 yılında yüzde 34,1 iken bu oran yıllar içinde giderek düşüyor.
Hele bir de devlet eliyle en az üç çocuk için destek politikası uygulanıyorsa, istihdamda artış nasıl olacak ?
imageTürkiye’de kadın istihdamı temel sorun alanlarından biri. Sorun yasa çıkararak çözülmüyor. İster özel sektörde, ister kamu sektöründe olsun işveren çalıştırdığı kişiden verimli bir çalışma bekliyor. Bu sebeple doğum iznini uzatmak yerine iş ve aile yaşamını dengeleyen alt yapı hazırlanmalıdır.
Güçlü bir Türkiye istiyorsak;
·         Kadının güçlenmesi engellenmemeli. Zira eğitim fırsatına sahip olmayan, meslek sahibi olsa bile çalışma fırsatı bulamayan kadınların ekonomik açıdan güçsüz kalmaları, şiddetin her türlüsüne katlanmalarına yol açıyor.
·         Çeşitli kuruluşların “İş Merkezleri Yoluyla Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Projesi”, “Çalışma Hayatında Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi”, “Annemin İşi Benim Geleceğim” gibi projelerin kadının istihdamını artırmak için yetmediği artık görülmeli,
·         Kadın kuruluşlarının “acil ihtiyaç var” diye vurguladıkları talepleri yaşama geçirilmeli,
·         Kararlı, sürdürebilir toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları üretmek ve uygulamak için kadından sorumlu bir bakanlık kurulmalı,
·         Kadının sorununun yalnızca aile içinde olmadığı, yaşamın her alanında olduğu anlaşılmalı,
·         Kadın-erkek eşitliğinde dünya sıralamasında 134 ülke arasında 126’ıncı sırada olmanın ayıbı giderilmeli, cinsiyet eşitliği sağlanmalıdır.
Biliyoruz ki, kadın BİREY olarak dikkate alınmadıkça, sadece korunmaya muhtaç bir konuma konuldukça, kadın erkek eşitliğinden ve gerçek demokrasiden söz edilmesi mümkün değildir.’’
Prof. Dr. Nazan Moroğlu

TÜKD Genel Başkanı
Prof. Dr. Nazan Moroğlu kimdir ? 
1947 yılında İstanbul’da doğan Moroğlu, Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Hukuk Fakültesini bitirdi. İ.Ü.’de Kadın Hukuku alanında master yaptı ve İ. Ü. Kadın Araştırmaları Ana bilim Dalında öğretim görevlisi oldu. Moroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu İ.Ü. Hukuk Fakültesi Eğitim Vakfı ve (ALKEV) Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı kurucuları arasında yer aldı.ALKEV Ana Okulu ve İlköğretim Okulu Kurucu Temsilciliğinde bulundu. Eşi Prof. Moroğlu ile birlikte “Kadriye Moroğlu Lisesi”ni yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlamıştır. TÜBAKKOM (Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu) kurucu başkanıdır; 2004 – 2006 döneminde İstanbul Barosu Yönetim Kuruluna seçildi. Halen Türkiye Barolar Birliği delegesidir. Avrupa Birliği Kadın Hukukçular Derneği (EWLA) kurucu üyesi ve Avrupa Kadın Lobisi üyesidir.
2003 yılından beri İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Başkanlığını yürütmektedir. 2010-2012 döneminde, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanlığına seçildi. “Aile İçi Şiddete Son” kampanyası Hürriyet- İstanbul Valiliği ortak projesinde hukuk danışmanıdır.
Türkiye’nin ilk Kadın Hukuku uzmanı olarak, Yeditepe Ü. Hukuk Fakültesinde 2004 yılından beri “Kadının İnsan Hakları Hukuku” dersini vermektedir.
Kırsal kesim kadınlarına yönelik “yasal haklar” ve “bilinçli yurttaş”  çalışmalarını, halka açık Hukuk Okur Yazarlığı programını sürdürmektedir.
Beşiktaş Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesidir. TÜSAİD Kadın Erkek Eşitliği ile Eğitim Çalışma Grupları üyesidir. AGİT, Avrupa Konseyi Kadın Erkek Eşitliği Komitesi, HABİTAT, Avrasya Kadınlar İşbirliği Toplantılarında Türkiye resmi delegasyonunda bulundu.
Almanca ve İngilizce bilen Nazan Moroğlu, evli ve iki çocuk sahibidir.