Son Dakika Haberler

Turan Hançerli: “Tren Faciasından dolayı onlarca kişi engelli kaldı”

Turan Hançerli: “Tren Faciasından dolayı onlarca kişi engelli kaldı”
Okunma : 176 views Yorum Yap

CHP PM Üyesi Av. Turan Hançerli, Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ndeki Sarılar Mahallesi’nde meydana gelen tren kazasına ilişkin incelemelerde bulundu.

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan, içinde 362 yolcu ve 6 personel bulunan yolcu treninin devrilmesi sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmaların Türkiye’yi yasa boğduğunu dile getiren Av. Turan Hançerli, kaza ile ilgili detayları araştırmak için Çorlu’ya gitti.

Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygün, CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ile bir araya gelen Avukat Turan Hançerli, kazanın detayları hakkında bilgi aldı.

Edindiği bilgiler doğrultusunda yaşanan tren kazasında ihmaller zinciri olduğunu dile getiren Av. Turan Hançerli, konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçtiğimiz sene içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu soru önergelerinin ve araştırma önergelerinin reddedildiğinin altını çizdi.

Suçu ve ihmali olan herkesin yargılanması gerektiğini dile ifade eden Av. Turan Hançerli: “Türkiye’de tüm demiryolları gözden geçirilmeli. Pamukova’da geçtiğimiz yıllarda meydana gelen hızlı tren kazasını hepimiz hatırlıyoruz. İhmaller zincirini hepimiz biliyoruz. Suçlular cezalandırılmadı. Bütün suç hızlı treni kullanan makiniste yüklendi ve sadece makinist cezalandırıldı. Bu sefer buna izin vermeyeceğiz. Suçu olan, ihmali olan herkesin yargılanması gerekiyor. İhmaller yüzünden 24 canımız gitti, içimiz yanıyor.” dedi.

6 Temmuz 2018’de yapılacağı duyurulan tren yolu bakımının ‘ödenek yetersizliği’ nedeniyle iptal edildiğinin altını çizen Turan Hançerli, demiryolunda oluşan arızaları yetkililere haber vermekle görevli olan ‘Yol Bekçilerinin’ demiryollarındaki özelleştirmeler nedeniyle işten çıkarıldığını belirtti.

Kazanın nedeninin menfez temizliği yapılmadan dolguyla rayların yükseltilmesi olduğunu dile getiren Turan Hançerli, “Yetkililer kaza nedeni olarak ‘aşırı yağışlar nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalmasını’ gerekçe gösteriyor. Bu açıklama kabul edilebilir açıklama değildir. Tren hattının bakımı yapılırken bu ihtimal neden hesaplanmamıştır? Bu ihtimali ortadan kaldıracak bir mühendislik tekniği yok mudur? Alınacak basit önlemler ile engellenmesi mümkün olan bir tren kazasının nedenini ‘aşırı yağışa’ dayandırmak söz konusu teknik gerekliliklerin hâlâ bilincinde olunmadığını, altyapı mühendisliğinin, altyapı yenileme çalışmalarının ve uzman denetiminin öneminin hâlâ kavranmadığını göstermektedir.” dedi.

“Her türlü hava koşulunda sağlam kalması gereken demiryolu hattında yağış nedeniyle bir çökme meydana geliyorsa bunun adı ihmaldir” diyen Avukat Turan Hançerli, ihmaller zinciri sonucunda meydana gelen bu kazanın üstünün kapatılmasına izin vermeyeceğini ifade etti.

1993 yılında geçirdiği kaza sonucu iki kolunu da kaybeden ve hayatına iki protez kol ile devam eden Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Turan Hançerli: “25 yıldır engellilik alanında mücadele ediyorum.  Yaşanan bu kaza sonucu onlarca kişi hayatına engelli olarak devam etmek zorunda kalacak. Engelli kalan vatandaşlarımıza gerekli desteği sunmaya hazırım. Bu davanın sıkı takipçisi olacağım, peşini bırakmayacağım.” dedi.

Tren kazasında hayatını kaybeden 24 yurttaşa rahmet ailelerine sabır dileyen Hançerli, kazadan yaralı olarak kurtulan vatandaşlarımıza da acil şifalar diledi.