Son Dakika Haberler

“TÜRBAN AYRIMCILIĞINI ASLA KABUL ETMİYOR VE DOĞRU BULMUYORUM”

“TÜRBAN AYRIMCILIĞINI ASLA KABUL ETMİYOR VE DOĞRU BULMUYORUM”
Okunma : 2.935 views Yorum Yap

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar’ın türbanla ilgili sözlerine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Ya çağın neresindeyiz biz ya? Kişi başörtüsü takar takmaz o onun tercihidir. Benim görevim onun tercihine saygı duymaktır. Böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte ziyaret ettiği İBB Atık Yakma Tesisi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar’ın katıldığı bir televizyon programda yatığı türbanla ilgili açıklamalarını hatırlatan bir gazeteci Kılıçdaroğlu’na, “ Sık sık, ‘Türban gündemden kalkmalı, başörtüsü konuşulmamalı’ diyorsunuz. Sayın Fikri Sağlar’ın dün bir yorumu oldu, “Türbanlı bir hakimin hakkımda sağlıklı bir karar vereceğini düşünmüyorum” şeklinde. Siz böyle bir düşünceyi paylaşır mısınız?” sorusunu yöneltti.

“TÜRBAN AYRIMCILIĞINI ASLA KABUL ETMİYOR VE DOĞRU BULMUYORUM”

“Nasıl paylaşırım arkadaşlar? Çağın neresindeyiz biz? Kişi, başörtüsü takar, takmaz. Bu onun tercihidir. Peki benim görevim nedir? Onun tercihine saygı duymaktır. Hakim, hukukun üstünlüğü ve vicdanı kanaatine göre karar verirse, adaleti yerinde dağıtırsa, gerçek anlamda hakimdir.

Başımın üstünde yeri vardır. Başörtüsü takıp takmaması ayrı bir şey. O, onun yaşam tarzıdır. Buna benim saygı duymam lazım. Ben, saygı duyarken gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim.

Adalet dağıttığı sürece hiçbir sorunum yok. Bizim Parti Meclisi’mizde de üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız var. Görev yapıyorlar. Böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyor ve doğru bulmuyorum.”

FİKRİ SAĞLAR NE DEMİŞTİ?

CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar katıldığı programda “Türban irticai faaliyetlerin şeriat isteyenlerin üniformasıdır, başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu’da bir geleneksel giysidir arada fark var. Kendimden söylemek istiyorum ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” ifadelerini kullanmış bu sözler büyük tepki toplamıştı.