Son Dakika Haberler

Türbanlı Ögrencinin Şikayeti İle Tutuklanan Prof. Renan Pekünlü Tahliye Oldu

Türbanlı Ögrencinin Şikayeti İle Tutuklanan Prof. Renan Pekünlü Tahliye Oldu
Okunma : 145 views Yorum Yap

Renan pekınluEge Üniversitesi’nde, türbanlı öğrencilerin şikayeti üzerine ‘öğrenim özgürlüğünü engellediği’ gerekçesiyle aldığı 2 yıl 1 aylık cezası Yargıtay tarafından onanınca geçen yıl 27 Kasım’da cezaevine giren Prof. Dr. Renan Pekünlü, cezasının infazını tamamlayarak bugün tahliye oldu. Şartlı tahliye olan Prof. Dr. Rennan Pekünlü, belli zamanlar da imza verecek.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimi ve Astronomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Renan Pekünlü, 2011 yılının Mart ayında fakülte binasına türbanıyla girmek isteyen öğrencilerine tutanak tutup izin vermeyince, YÖK’e şikayet edildi. Bunun üzerine, YÖK de türbanlı öğrencilerini almayan Prof. Dr. Renan Pekünlü, hakkında ‘öğrenim özgürlüğünü engellediği’ gerekçesiyle şikayetçi olunca, 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bu davadan Prof. Dr. Pekünlü’ye verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı. Prof. Dr. Rennan Pekünlü de geçen 27 Kasım tarihinde, öğrencilerine, öğretim üyesi arkadaşlarına, Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda ‘Evrim ve Evren’ konulu ders verdikten sonra Foça Açık Cezaevi’ne teslim oldu.

Cezasının infazını tamamlayarak bugün saat 14.00’de tahliye olması beklenen Prof. Dr. Pekünlü için arkadaşları, bazı gruplar cezaevi önünde karşılama töreni planladı. Ancak cezaevi yönetimi sabah saatlerinde Prof. Dr. Pekünlü’yü tahliye etti.