Son Dakika Haberler

Turgutlu'da “Madene Hayır” mitingi

Turgutlu'da “Madene Hayır” mitingi
Okunma : 135 views Yorum Yap


Turgutlu’da 23 Kasım tarihinde TURÇEP ve sivil toplum örgütleri tarafından “Çaldağı’ndaki maden kapatılsın” çağrısı yapılarak “Madene Hayır” mitingi yapılacak. Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), 23 Kasım Cumartesi günü saat 13.00’de 50. Yıl Atatürk anıtı önünde düzenleyecekleri çevre mitingine çağrı amacıyla basına yazılı bir açılama yaparak, herkesi mitinge beklediklerini duyurdu. Açıklamasında insanların ortak yaşam alanı olan “çevre” konusunun herkesi ilgilendirdiği, mitingle ilgili yapılan davetin toplumun her kesimine ve her düşünceden insana yönelik olarak yapıldığı ifade edildi.

Mitinge davet

Mitingle ilgili yapılan davet açıklamasında, “Kanser olmak istemiyorsan, susuz kalmak istemiyorsan, başımıza asit yağsın istemiyorsan, topraksız kalmak istemiyorsan, ‘çocuklarım kısır, torunlarım sakat olmasın’ diyorsan, ovan yeşil kalsın istiyorsan, temiz hava solumak istiyorsan, ‘insanca yaşamak istiyorum’ diyorsan, sen de Çaldağı’ndaki madene karşı çık, mitinge katıl” şeklindeki sözler yer aldı.

TURÇEP’in açıklamasında ayrıca, Çaldağı’nda faaliyete geçirilmek istenen maden işletmesinin hayatı her yönden olumsuz etkileyeceği, Eşme’den Çeşme’ye kadar yayılan çok geniş bir alanı çevre felaketi ile tehdit ettiğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Çaldağı’ndaki nikel işletmesi Gediz vadisi cinayeti için kullanılacak kimyasal silahların cephaneliği haline getirilmiş olacak. İşletmenin faaliyete geçmesi durumunda, tüm Gediz vadisinde yaşamı sona erdirecek çok ciddi bir çevre felaketi gerçekleşecek. İşletme süresince kullanılacak 18 milyon ton sülfürik asit, yaratacağı asit yağmurları sonucu dünyanın en bereketli vadisini çöle çevirebilir. İnsanlar ise en başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın tehdidi altında olacak” denildi.

Böyle bir madenciliğe dünyada izin verilmiyor

turcep-767Ayrıca mitingin düzenlenmesi ile ilgili şu açıklama da yer aldı: “Çaldağı’nda uygulanmak istenen madencilik yöntemine dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmiyor. İlk kez Türkiye’de uygulanmak istenen bu madencilik yöntemini bizler 3 Ocak 2013 tarihindeki basın duyurusu ile “insanlık suçu” ilan ettik. Bu maden işletmesine geçit vermemekte ve vahşi madenciliğe karşı mücadelede kararlıyız. Dünyanın en bereketli topraklarının sülfürik asitten geçirilip çöle çevrilmesine ve halkımızın kobay olarak kullanmasına kesinlikle izin vermeyecek, topraklarımıza sahip çıkacağız. 23 Kasım’daki bu miting de kararlılığımızın bir başka ifadesidir” denildi

Çevre mücadelesi Ege’de birleşerek büyüyecek

9 Kasım’da Turgutlu’da gerçekleştirilen 1. Ege Çevre Kurultayı’nın ardından Turgutlu’da böyle bir mitingin yapılmasının planlandığını belirten TURÇEP, açıklamasında bu kurultayın ardından mitingin taşıdığı anlam ve öneme dikkat çekti. 23 Kasım tarihindeki mitingin bu kurultayla birlikte ilk etapta Ege Bölgesi’nde çevre mücadelesine ivme kazandıracak bir kıvılcım anlamına geleceği ve ardından yapılacak diğer çevre mitingleri ve etkinliklerle bir meşale yakılmasına da yardımcı olmasının ümit edildiği ifade edildi.

                      

“Yürüyen adamlar” kefenleri ile yürüyecek

turce34TURÇEP, 2 Ağustos 2013 tarihinde yaptığı basın açıklamasıyla 72 gün süren çadır eylemini sona erdirirken, “yürüyen adamlar” dönemini de başlattıklarını duyurmuştu. Yapılan bu basın açıklamasında tüm bileşenleri ile birlikte topluca kefen de giyerek, yeni eylemlilik dönemi de “Kefenlerimizi de giyerek halkımızla buluşmak üzere çadırdan hareket ediyoruz. Böylece çadır eyleminden sonra “yürüyen adamlar” dönemini başlatıyoruz” sözleri ile açıklanmıştı. TURÇEP tarafından 23 Kasım’da yapılacak miting ile ilgili açıklamada, “yürüyen adamlar”ın bu mitingde de kefenleri ile birlikte yürüyecekleri belirtildi. Bu nedenle 23 Kasımda Turgutlu’da yapılacak mitingin oldukça renkli görüntüler ve diğer çevreci gurup ile örgütlerden de katılım olması bekleniyor. 23 Kasım günü Turgutlu’daki “Madene Hayır” mitingi saat 13.00’de 50. Yıl Alanı’nda başlayacak.