Son Dakika Haberler

TÜRK-YUNAN NÜFUS MÜBADELESİNİN 91. YIL DÖNÜMÜ ANMA ETKİNLİKLERİ

TÜRK-YUNAN NÜFUS MÜBADELESİNİN 91. YIL DÖNÜMÜ ANMA ETKİNLİKLERİ
Okunma : 110 views Yorum Yap

Lozan Mübadil kimliği ile ilk kez 30 Ocak 2000 tarihinde, mübadelenin 77.yıl dönümünü nedeniyle The Marmara Otelinde düzenlediğimiz toplantıda bir araya geldiğimizden bu yana tam 14 yıl geçti. Bu toplantıdan sonra Lozan Mübadilleri Vakfı kuruldu. Vakfın organizasyonu ile 2003 yılında mübadelenin 80.yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğinde ilk kez “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına ” Sarayburnu’ndan denize çiçek bıraktık. Son yıllarda bu etkinliğimizi İstanbul’a gelen mübadillerin karaya ilk ayak bastıkları ve sağlık kontrollerinin yapıldığı Tuzla Tahaffuzhanesi’nde gerçekleştiriyoruz.

Lozan Mübadilleri Vakfı ile ayni amaçları benimseyen ve eşgüdüm halinde çalışan Türkiye’nin farklı kentlerinde faaliyet gösteren mübadil derneklerimiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da mübadelenin 91. yıl dönümü anma etkinlikleri düzenliyorlar. Denize kıyısı olan yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren derneklerimiz denize çiçek bırakma, denize kıyısı olmayan yerleşim yerlerindeki derneklerimiz kapalı salon toplantıları, yemekli toplantılar, paneller düzenliyorlar.

Anma etkinliklerinde mübadil kuruluşlarının hazırladığı ve mübadillerin güncel taleplerini içeren ortak bildiri basın ve kamuoyu ile paylaşılıyor.

Bu yıl, mübadil kuruluşları tarafından gerçekleştirilecek olan anma etkinliklerinin gerçekleştirileceği yerler ve etkinlik türleri aşağıdadır. Bütün mübadillerin ve mübadil dostlarının bulundukları yerlerdeki anma etkinliklerine aktif katılımını ve desteklerini bekliyoruz..

Saygı ve sevgilerimizle..

Sefer Güvenç

LMV Genel Sekreteri

İSTANBUL ETKİNLİKLERİ

1. Lozan Mübadilleri Vakfı ve Tuzla Sosyal Dayanışma ve Yardım Derneği organizasyonu ile 1 Şubat 2014, Cumartesi günü saat 13.00’te Tuzla Tahaffuzhane iskelesinden “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına” denize çiçek bırakma.

2. Lozan Mübadilleri Vakfı’nın geleneksel yemekli toplantısı. 2 Şubat 2014, Pazar akşamı saat 19.00’da Cankurtaran-Armada Otel.

3. Tuzla Sosyal Dayanışma Derneği Korosu’nun Mübadele Konseri. 30 Ocak 2014, saat 19.00 Tuzla Sahil Sineması

BÜYÜK ÇEKMECE BELEDİYESİNİN ETKİNLİKLERİ

“Büyük Çekmece’den Yunanistan’a Dost Eli” başlığı ile düzenlenen etkinlikler kapsamında:

31 Ocak Saat: 14.00’te B.Çekmece Atatürk Kültür Merkezi Bedia Muvahhit Gösteri Salonunda “Mübadeleden Anılar” ve LMV’nin hazırladığı “Hasretin İki Yakası-Mübadil Aile Öyküleri” sergisi açılışı.

14.30’da B.Çekmece Belediyesi ve Voio Belediyesi kardeşlik ve işbirliği protokolü imza töreni.

Saat: 15.00’te Mübadele Paneli (Konuşmacılar Elçin Macar, Suli Çetlaka, Georgios Tsotsos, Sinem Yücearda).

Saat: 16.00’da Türkiye ve Yunanistan folklor ekipleri gösterisi.

B.Çekmece Belediyesinin organize ettiği bu etkinliklere Yunanistan’dan Voiou Belediyesi ve Voiaki Estia Mübadele Derneği, Türkiye’den Lozan Mübadilleri Vakfı, Büyük Mübadele Derneği ve Tepecik Trakya Rumeli Kültür Dayanışma Derneği katkı ve destek veriyor..

İZMİR ETKİNLİKLERİ

Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Böle Temsilciliği’nin “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına” denize karanfil bırakma etkinliği, 1 Şubat 2014, Cumartesi günü saat: 14.00’te Cumhuriyet Meydanı, Heykel Önünde yapılacak.

SAMSUN ETKİNLİKLERİ

– Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği yemekli toplantısı 31 Ocak 2014, Cuma akşamı Canik Kültür Merkezinde.

– Savaşlar ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize çiçek bırakma etkinliği 1 Şubat 2014, Cumartesi saat 12.30’da Samsun İlk Adım İskelesi.

KUŞADASI ETKİNLİKLERİ

– Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin denize çiçek bırakma etkinliği 30 Ocak 2014, Perşembe saat: 12.30 Heykel Önü.

– Geleneksel yemekli toplantı 31 Ocak 2014, Cuma akşamı.

BURSA ETKİNLİĞİ

Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma derneğinin savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına düzenlediği mevlit sonrasında Görükle’deki “Mübadele Kahvesi”nde söyleşi.

MUDANYA ETKİNLİĞİ

Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği’nin “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına” denize çiçek bırakma etkinliği, 1 Şubat 2014, Cumartesi günü saat: 14.00’de Mudanya İskelesi Kaleni Kafe önünde.

GEMLİK ETKİNLİĞİ

Gemlik Girit ve Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına” denize çiçek bırakma etkinliği, 2 Şubat 2014, Pazar günü saat: 14.00’de Gemlik iskelesinde.

GİRESUN ETKİNLİĞİ

Giresun Lozan Mübadilleri ve Balkan Kültürünü Araştırma Derneği’nin “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına” denize çiçek bırakma etkinliği, 1 Şubat 2014, Cumartesi günü saat: 14.00’de.

NEVŞEHİR ETKİNLİĞİ

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal, Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yiterinler anısına düzenlediği mevlit, Nevşehir Kurşunlu Camide, 2 Şubat 2014, Pazar saat 13:00’te.