Son Dakika Haberler

Türkiye Laik Kalamadı.İlk Dinsel Ceza Fazıl Say'a Verildi.

Türkiye Laik Kalamadı.İlk Dinsel Ceza Fazıl Say'a Verildi.
Okunma : 111 views Yorum Yap

Fazil SayTürkiye Laik ve Demokrat değildir! Toplum bunu kabullenmek zorunda bırakılmıştır.
Laik ülkemizde ilk dinsel ceza Fazıl Say’a verilmiştir.
Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapındaki birkaç piyanistten biri olan besteci Fazıl Say’a halkın dini değerlerini aşağıladığı gerekçesiyle 10 hapis cezası verildi. Cezayla iktidara muhalif seslerden biri susturulmuş olacak.
Sosyal paylaşım ağlarından Twitter’dan Hayyam’a ait olduğu belirtilen bir şiiri paylaştı diye AKP’ye yakın üç kişinin suç duyurusu üzerine açılan ve İstanbul 19. Sul Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşması bugün yapıldı. Mahkeme, Say’ın, Uluslararası Af Örgütü’nün de düşünce özgürlüğünü engellediği için değiştirilmesini istediği Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Mahkeme, Say’ı, söz konusu maddede yer alan “halkın bir bölümünün benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan 10 hapse mahkum etti.
Say’ın cezası, yasada yer alan “hükmün geri bırakılması”hükmüne dayanılarak geri bırakıldı. Ceza, Say’ın benzer bir suç daha işlemesi ve bu suçtan mahkum edilmesi halinde infaz edilecek. Dolayısıyla bu ceza Fazıl Say’ın tepesinde Demoklesin kılıcı gibi sallanacak. Say, yeniden benzer bir cezayla karşılaşmamak için susmak zorunda kalacak. Böylece AKP iktidarı, kendini cesurca eleştiren bir sanatçının şimşeklerinden kurtulmuş olacak.
Say’a açılan dava dünyada tepki çekmişti. Verilen cezanın Türkiye’yi ve AKP’yi epey zor durumda bırakması bekleniyor.