Son Dakika Haberler

Türkiye’de Toplam Can Kaybı 725 oldu

Türkiye’de Toplam Can Kaybı 725 oldu
Okunma : 917 views Yorum Yap

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, koronavirüs ile mücadelede son durumu görüşmek için ikinci kez video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından açıklama gerçekleştirdİ. Fahrettin Koca’nın açıklamasının satır başları:

83 milyon olarak her birimiz virüsün tehdidi altındayız. Dayanışma içinde olmalıyız.

Bulaşma oranlarının yüksek olduğu şehirler ortak bir özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bu şehirler yurt dışı geliş gidişlerin ve sosyal temasın yüksek olduğu şehirdir.

Sokağa çıkma konusunda da kısıtlar getirildi. Tüm Türkiye’de ise 20 yaş altı gençlerimizle 60 yaş üstü büyüklerimizden evde kalmaları konusunda kesin talebimiz var.

İZOLASYON KURALI UYMALIYIZ

Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk. İzolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymamız zorunludur. 83 milyonu oluşturan bireylerin izolasyon kuralını hayat tarzı haline getirmesi gerekmektedir. Bu seçeneğin çok kolay olduğunu vurgulamak isterim.Bu mücadelede 2 taraf var. Taraflardan biri yüksek yayılma kapasitesine sahip olan virüstür. Diğer taraf biziz.

Her birimizi eşit derecede tehdit eden virüse karşı güç birliği içinde olmamız gerekiyor. Tam bir dayanışma içinde olma, insan sağlığını korumak için özveride bulunma, işbirliği yapma zamanıdır. Hepimizin çabası, herhangi birimiz içindir. Mücadelemizde buluştuğumuz ortak payda insanın sağlığı, kutsiyetidir.

Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmaya henüz başlanmadığı dönemde örneği olmayan yapılanmalara gittik. Bunun ilk sonuçlarından biri bilim kurulunun kurulmasıydı. Tıp dünyasından 35 bilim adamının oluşturduğu bu kurul bilimsel temelli, yöntemli bir mücadele yürütmemize rehberlik etti.