Son Dakika Haberler

TÜZÜK’DE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK “ÖN SEÇİM”

TÜZÜK’DE  ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK “ÖN SEÇİM”
Okunma : 214 views Yorum Yap

CHP’nin görücüye çıkan tüzük taslağında belediye başkanı adaylarının belirlenmesi konusunda da devrim niteliğinde bir değişiklik yapıldı.

Tüzüğün, 54’üncü maddesinde, ‘Yerel Seçimlerde Adayların Saptaması’ başlığıyla, yapılan düzenlemede, “Yerel seçimlerde adaylar ön seçim, aday yoklaması ve merkez yoklaması yöntemleriyle saptanır. Hangi yöntemin uygulanacağına Parti Meclisi karar verir. Ön seçim üye kütüğüne kayıtlı üyelerin katılımıyla yapılır” hükmü eklendi.

Belediye başkanlarının belirlenmesi konusunda yapılacak aday yoklamasına ise, partide belirli görevlere seçilmiş olan delegelerin katılımıyla yapılacağı vurgulandı.

YARGI DENETİMİNDE 

Metinde, ön seçim ve aday yoklamasının yargı yönetimi ve denetiminde yapılacağı da hükme bağlandı.

PARTİ MECLİSİ SEÇECEK
Belediye başkanı adaylarının merkez yoklamasıyla belirlenmesi durumunda ise Parti Meclisi’nin adayları belirleyeceği hüküm altına alındı.

PM YETKİSİNİ DEVREDEBİLECEK
Merkez yoklamasıyla belediye başkanı adaylarının belirlenmesi durumunda Parti Meclisi’nin, bu yetkisini, ilçe seçimleri için il yönetim kurullarına, belde seçimleri için ilçe yönetim kurullarına devredebileceği de tüzüğe eklendi.

İSTİFA ETME KRİTERİ GETİRİLDİ
Yerel seçimlerde aday olmak isteyen il ve ilçe başkanlarıyla yönetim kurulu üyelerinin yasal süreleri içinde görevlerinden istifa etme zorunluğu da getirildi.