Son Dakika Haberler

UEFA ‘FUTBOL HUKUKU PROGRAMI’NI KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ İLE BAŞLATIYOR

UEFA ‘FUTBOL HUKUKU PROGRAMI’NI  KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ İLE BAŞLATIYOR
Okunma : 14 views Yorum Yap

UefaKadir Has Üniversitesi UEFA ile önemli bir işbirliğine imza atarak ‘Futbol Hukuku Programı’nı hayata geçirdi. Anlaşma kapsamında UEFA üye federasyonlarında çalışan hukukçular ve uzmanların yanı sıra futbol kulübü çalışanları ile diğer futbol paydaşları da eğitim programına katılabilecek.

“Futbol Hukukuna Giriş”, “FIFA Transfer Yönetmelikleri”, “Diğer Futbol Kural ve Yönetmelikleri” ve “CAS Sistemi ve Prosedürler” başlıklarından oluşacak eğitim programı Ekim 2015- Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. İlk modülü 26-30 Ekim 2015 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşecek eğitim programına başvuru için son tarih ise 30 Haziran 2015.

UEFA ile güçlerimizi birleştirmekten mutluluk duyuyoruz

İşbirliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Levent Bıçakcı, Kadir Has Üniversitesi olarak UEFA ile yaptıkları anlaşmadan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Bıçakcı sözlerine şöyle devam etti; “Son yıllarda UEFA tarafından futbol kulüplerine kesilen cezaların rekor sayılabilecek bir düzeye ulaştığını söyleyebiliriz. Bunun en temel nedeni, UEFA üye federasyonlarının ve Avrupa futbol kulüplerinin hukuki konularda yeterli bilgiye sahip olmamaları ve hukuki düzenlemeleri ihlal etmeleridir. UEFA bu noktada önemli bir adım atmış ve Avrupa futbolunda çalışan profesyonellerin eğitilmesi için bir girişimde bulunmuştur. Hayata geçireceğimiz UEFA Futbol Hukuku Programı sayesinde futbol organizasyonlarının güvenilirliğinin ve profesyonelliğinin artacağını düşünüyoruz. Özellikle UEFA üye federasyonlarında çalışan hukukçular ve uzmanları bu programa katılmaya davet ediyor, programın hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum.”

İlk eğitim 26 Ekim’de İstanbul’da başlıyor

Her iki yılda bir düzenlenecek program Ekim-Ocak / Nisan-Eylül aylarında verilecek olan beşer günlük eğitimlerden oluşuyor. Programlar Kadir Has Üniversitesi’nin yanı sıra diğer ortak üniversiteler olan İspanya’dan Rey Juan Carlos Üniversitesi (Madrid) ve İtalya’dan Padova Üniversitesi (Padova) bünyesinde gerçekleştirilecek. Son modül ise UEFA’nın merkez binasının yer aldığı İsviçre’nin Nyon kentinde yapılacak.

UEFA Futbol Hukuku Programı’nın bitiminde yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara Kadir Has Üniversitesi tarafından İleri Derece Eğitim Sertifikası da verilecek. Sertifika aynı zamanda Avrupa kıtasında akademik geçerliliğe de sahip olacak. Futbol Hukuku Programı’nda UEFA Disiplin ve Dürüstlük Birimi Başkanı Emilio Garcia ve uluslararası üne sahip CAS Hakemi Michele Bernasconi

program direktörleri olarak görev alacaklar. Dr. Levent Bıçakcı ise programın Kadir Has Üniversitesi Seminer Direktörü görevini üstlenecek.

Başvuruların 30 Haziran’da sona ereceği program takvimi ise şu şekilde;

26-30 Ekim 2015 Türkiye – Kadir Has Üniversitesi

18-22 Ocak 2016 İtalya- Padova Üniversitesi

18-22 Mart 2016 İspanya- Rey Juan Carlos Üniversitesi

12-15 Eylül 2016 UEFA’nın merkezi olan Nyon evsahipliğinde