Son Dakika Haberler

UNICEF, DÜNYANIN EN BEĞENİLEN SİVİL TOPLUM KURULUŞU SEÇİLDİ

UNICEF, DÜNYANIN EN BEĞENİLEN SİVİL TOPLUM KURULUŞU SEÇİLDİ
Okunma : 615 views Yorum Yap

UNICEF-LOGO-BEYAZDünya genelinde çocuk haklarının iyileştirilmesi ve refah seviyelerinin yükseltilmesi için çok başarılı çalışmalar yürüten UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), WIN/Gallup International’ın gerçekleştirdiği araştırmada dünyanın en beğenilen sivil toplum kuruluşu seçildi. 54 ülkede yapılan “Global STK Barometresi 2013” araştırmasına katılanların yüzde 66’sı UNICEF’in çalışmalarını çok beğendiğini belirtti.

Araştırma şirketi WIN Gallup International, dünya genelinde kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarının beğenilme seviyesini ve bilinirliğini tespit etmek amacıyla 54 ülkede geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. “Global STK Barometresi 2013” araştırmasına göre dünya genelinde en fazla beğenilen sivil toplum kuruluşu UNICEF oldu.
Araştırmaya katılanların yüzde 66’sı UNICEF’in çalışmalarını çok beğendiğini ve UNICEF hakkında olumlu düşünceye sahip olduğunu belirtti. UNICEF hakkında en fazla olumlu düşünceye sahip olan kıta Asya (yüzde74) olurken, onu Batı Avrupa (yüzde72) ve Güney Amerika (yüzde 69) takip etti.
Araştırma UNICEF’in bilinirlik oranının da çok yüksek olduğunu ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 87’si UNICEF ve çalışmaları hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.
Araştırma şu ülkelerde gerçekleştirildi:
Türkiye, Kamerun, Kenya, Mozambik, Güney Afrika, Afganistan, Azerbaycan, Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Malezya, Filipinler, Singapur, Ermenistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Makedonya, Polonya, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Irak, Lübnan, Fas, Pakistan, Filistin, Suudi Arabistan, Tunus, Kanada, ABD, Avustralya, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Peru, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, Romanya.
UNICEF Hakkında
UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), çocuk haklarının uygulanmasını destekleme konusunda uzmanlaşmış Birleşmiş Milletler kurumudur. Küresel düzeyde, dünyanın öncü çocuk savunucusudur. Yerel düzeyde ise çocukların refahını artırmak, tüm kız ve erkek çocuklarına tam potansiyellerine ulaşma olanağını sunmak için çeşitli ortaklarla birlikte çalışır. UNICEF’in çalışmalarının büyük bir kısmı dünyanın en yoksul bölgelerinde ve özellikle de acil durumlarda çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili olsa da, kurum toplam 190 ülkede güçlü bir varlığa sahiptir. UNICEF tamamen gönüllü olarak verilen fonlarla desteklenmektedir. Kurumun finansmanının üçte ikisi hükümetlerden, kalanı UNICEF Milli Komiteleri tarafından özel gruplardan ve bireylerden toplanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde 36 UNICEF Milli Komitesi bulunmaktadır. Bu sivil toplum kuruluşları çocuk haklarını destekler, ortaklıklar kurar, bağışlar toplar ve UNICEF kartpostallarını ve ürünlerini satar.