Son Dakika Haberler

Üniversiteler girişimciliğin itici gücü olacak

Üniversiteler girişimciliğin itici gücü olacak
Okunma : 115 views Yorum Yap

imageBIC Angel Investments ile Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (Ege Üniversitesi EBİLTEM-TTO) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

4 Haziran 2014’te, Ege Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda gerçekleşen imza töreni, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, EBİLTEM Müdürü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan ve BIC Angel Invertments kurucusu Dr. Joachim Behrendt’in katılımlarıyla gerçekleşti.

BIC Angel Investments ile Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında gerçekleşen protokol kapsamında İzmir öncelikli olmak üzere, girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine katkıda bulunulması, girişimci-yatırımcı buluşmalarının verimliliğini arttırmaya yönelik olarak organizasyonların gerçekleştirilmesi, eğitim ve farkındalık çalışmalarının işbirliği halinde yürütülmesi amaçlanıyor.

Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Yatırımcı Girişimci Buluşmaları’ etkinliğine BIC Angel Invertments temsilcilerinin katılımı ile sürekli başvuruya açık bir sistem üzerinden alınan başvurulardan girişimcilerin seçilmesi, seçilen girişimci adaylarının Ege Üniversitesi hizmetleri kapsamında desteklenmesi ve yatırımcılar ile buluşturulması sağlanacak. Ege Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Yatırımcı-Girişimci Buluşmaları etkinliklerinin iki aylık periyotlarla organize edilmesi hedefleniyor.

Üniversite gençliği hem ekonominin hem de girişimciliğin dinamosu

Teknolojiye hakim ve onu iyi kullanabilen eğitimli genç neslin Türkiye’nin en önemli fırsatlarından biri olduğuna dikkat çeken Dr. Joachim Behrendt, bu tür işbirlikleri ile girişimcilik potansiyeli ve liderlik kapasitesi yüksek gençleri bulup desteklemek için önemli bir adım attıklarını belirtti. Türkiye’de girişimcilik potansiyelinin hızla geliştiğini ekleyen Behrendt, girişimciliğin ekonomiye katkısının üniversitelerle yapılacak ortak çalışmalarla katlanarak artacağına inandığını söyledi.