Son Dakika Haberler

Uzlaşma, İzetbegoviç’in En Etkili Silahıydı

Uzlaşma, İzetbegoviç’in En Etkili Silahıydı
Okunma : 110 views Yorum Yap

bonahersekGeleceği şekillendiren, bilim üreten, lider insanlar yetiştirmek misyonuyla yola çıkan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, 3. Akademik yılında “Uluslararası Konferanslar Serisi” düzenliyor. Üniversite, bu kapsamda pek çok farklı konuda, alanlarında uzman uluslararası akademisyenleri Halkalı Merkez Kampüsünde ağırlıyor. Uluslararası Konferanslar Serisi’nin üçüncü etkinliği, “Aliyaİzetbegoviç’in Bosna Hersek’in Bağımsızlığındaki Rolü ” konulu seminer oldu.  

 

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Uluslararası Konferanslar Serisi’nin üçüncü etkinliğini Aliyaİzetbegoviç’in anısına düzenledi. Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan ve ülkenin bağımsızlığıyla özdeşleşen İzetbegoviç’i, Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürü AdamirJerkoviç anlattı. Cumhurbaşkanlığı zamanında İzetbegoviç’inbaşdanışmanlığını yürüten Jerkoviç,  Bosna Hersek’in bağımsızlık mücadelesinden ve yaşanılan zorluklardan bahsetti.

Aliyaİzetbegoviç’i kendisinden güçlü düşmanlara karşı çıkan mitolojik kahramanlara benzeten, Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürü AdamirJerkoviç, “İzetbegoviç ‘Bizi öldürmeyen şey bizi daha da güçlü yapar’ felsefesinden yola çıkan bir liderdi. Aliya hümanistti ama hayalperest değildi. Ayakları sağlam yere basan ve gerçekleri çok iyi anlayan bir siyasetçiydi. Uzlaşma, onun en etkili silahıydı” dedi. Türkiye’de Aliyaİzetbegoviç’in çok sevilen bir isim olmasının kendisini duygulandırdığını ifade eden Jerkoviç, “Türklerin bizden daha çok İzetbegoviç’e önem verip onu araştırdığını düşünüyorum. Türkiye kötü günlerimizde yanımızda olmuştur. Bunu Bosna halkı hiçbir zaman unutmayacak. Biz ebedi dost iki ülkeyiz” dedi.

Bosna Hersek’in kozmopolit bir ülke olduğunu ve ülkede yaşayan tüm etnik gruplara Bosnalılar denildiğine dikkat çeken Jerkoviç, “Aliyaİzetbegoviç Bosna’da yaşayan Müslümanlar yani Boşnaklar için mücadele eden bir liderdi. Ancak milliyetçi politikaları benimsemedi. Çok uluslu Bosna Hersek’e inanıyordu. Ülkemizi kalkındırmak için farklılıkları gözetmeksizin birlikte çalışmamız gerektiğini savunuyordu” dedi. AdamirJerkoviç sözlerini, Bosna Hersek Federasyonu Arşivi Genel Müdürlüğü olarak İstanbul Sabahattin Zaim Üniversite’nde SrebrenicaKatliamı’na dair bir sergi açmayı istediklerini belirterek bitirdi.

 

Aliyaİzetbegoviç’in insanlara yol gösteren bir lider olduğuna vurgu yapanİstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut,“İzetbegoviç, modern zamanın en önemli liderlerinden biriydi.İslam dininin, insanlığın ve demokrasinin ne olduğunu insanlara gösterdi. Bizler de aynı yolda yürüyeceğiz” dedi.