Son Dakika Haberler

Vehbi Koç Vakfı Lisesinde "Vatan Sevgisi" Etkinliği

Vehbi Koç Vakfı Lisesinde "Vatan Sevgisi" Etkinliği
Okunma : 145 views Yorum Yap

VatanMilli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı ‘Değerler Eğitimi’ kapsamında her ay farklı bir konuda işlenen, Mart ve Nisan ayları boyunca liselerde devam eden ‘Vatan Sevgisi ‘ etkinliği, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerimizin katılımıyla Vehbi Koç Vakfı Lisesi’nde gerçekleştirildi.

 
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Okul Müdürü Maksut Balmuk’un yaptığı açılış konuşmasının ardından ‘Ülkemi Seviyorum’, ‘Kurtuluş Savaşının Son Tanıkları’, ‘Kıbrıs Barış Harekatı ve Kore Savaşı’ başlıkları altında video gösterileri sunuldu.
 
Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi ve Kıbrıs Barış Harekatı Gazisi Hacı Mehmet Bayraktar’ın daöğrencilerin sorularını cevapladığı ‘Gazilerimizle Sohbet’ bölümünde, savaş anılarını anlatan gazilerimiz katılımcılara oldukça duygulu anlar yaşattı.
 
Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin’in Türk Askeri’nin korkusuzluğu ve kararlılığı konusunda yaptığı konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; “Vatanı korumak için herşeyini ortaya koymuş ve ölümü göze almış kahraman gazilerimizle bir arada olmaktan gurur duyuyorum” sözleriyle başladığı konuşmasında savaşın soğuk ve acımasız yönlerinden bahsetti. Başkan Genç, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı güzel Türkiye mirası ve ‘Yurtta sulh, Cihanda sulh’ sözü ışığında hareket etmemizin ve ülkemizin sınırları dışında halen devam eden savaşlardan ders çıkarmamızın gerekliliğine dikkat çekti.Ülkemizin jeo-politik konumu sebebiyle bir çok egemen devlet ve emperyal güçlerin iştahını kabarttığını belirten Başkan Genç; “Eğitimde geri kalmamalı, tarihimizi ve kültürümüzü iyi bilmeli ve cehaletin kol gezdiği geri kalmış toplumlara özenmemeliyiz” diye konuştu.
 
Özellikle ‘Gazilerimizle Sohbet’ bölümünde duygulu anların yoğunlukta olduğu programa Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi Nasuh Aşantuğrul ve Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Akgündoğdu da katıldı.