Son Dakika Haberler

Vurgunu vurup kurdular… Diyarbakır'da "AKP üniversitesi"

Vurgunu vurup kurdular… Diyarbakır'da "AKP üniversitesi"
Okunma : 335 views Yorum Yap

Ihsan_Arslan_Galip_EnsariogluDiyarbakır’da yeni kurulan Selahattin Eyyübi Üniversitesi’ne şaibe bulaştırdılar. Üniversiteyi kuran isimlerin bir bölümünün rant vurgunu yaptığı iddia edildi. Belediyenin 15 milyon liralık arsasını 11 bin liraya devraldıktan sonra sattıkları bildirildi. Hastane yapacağız diye devredilen arsada şimdi ü plazanın yükseldiği kaydedilirken, üniversitesi “AKP Üniversitesi” diye nitelendi.
Meclis Genel Kurulu’nda önceki gün kabul edilen yasayla Diyarbakır’da Selahattin Eyyübi Üniversitesi kuruldu. Vakıf üniversite olarak kurulan üniversiteye ilişkin görüşmeler sırasında, muhalefet milletvekilleri ısrarla vakfın ortaklarına ilişkin bilgi istedi. AKP Hükümeti’nin vakfın ortaklarına ilişkin bilgi vermemesi üzerine söz alan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, şu çarpıcı iddiaları gündeme getirdi:

“Diyarbakır’daki bu vakıf çalışmasıyla ilgili bazı görüşlerimi sizlere arz etmek istiyorum. Bu vakfın kuruluşu oldukça eskiye gidiyor, yani yaklaşık yirmi yıl önce kurulmuş bir vakıf. Bu vakfın daha önce de Diyarbakır’da bazı teşebbüsleri var. Şimdi arkadaşlar darılmasınlar, alınmasınlar ama bunları konuşmazsak açık ve seçik bir şekilde, yine bir yere varamayız. 

YERİNE ÜÇ PLAZA YÜKSELİYOR
“Bu arkadaşlar, Diyarbakır Belediyesine ait, şu an Diyarbakır’da Dedeman Otelinin yanında bululan 11 bin metrekarelik bir arsayı, o zaman ‘Biz buraya hastane yapacağız ve halka hizmet edeceğiz bir vakıf olarak, bir kazanç kapısı olarak değil bir hizmet kapısı olarak hizmet edeceğiz’ diye çok sembolik bir fiyatla aldılar. Şimdi, sembolik fiyattan kastım ne? Düşününüz, inşaat ruhsatı 13 milyar (bugünkü parayla 13 bin lira) tutuyordu o tarihte, alma bedeli 11 milyar yani ruhsat bedelinin daha altında bir fiyatla bugün o arsanın Diyarbakır’daki alım satım bedeli 15 milyon TL civarında, bugünkü bedel bu. Ve bu arsa senelerce, alındıktan sonra yani alınma da değil, bir nevi tahsis edildikten sonra çok sembolik bir fiyatla -bu fiyatlar ve bu değerler hepsi de arşivde kayıtlıdır, bellidir ne kadar- birkaç misli değer kazanmıştır yıllar içerisinde. O hastane yapılmadan, bugün bir iş merkezine satılmıştır ve bugün o bahsedilen arsanın üzerinde üç tane büyük plaza yer almaktadır. Henüz açılışı da bitmemiştir, bitmek üzeredir, inşaat hâlindedir. İnşaatı yapanların bir suçu, günahı yok. Paralarını vermişlerdir, almışlardır ama bu işin hikâyesi ne olmuştur? Bu, parantez içinde kalmıştır. Bunu da dikkatlerinize arz ediyorum. 
“O ARSANIN HESABI VERİLEMEDİ”
Selahaddin Eyyubi Üniversitesi’nin kurulmasını desteklediğini belirten Tan, ancak suiistimalleri de ortaya koymak zorunda olduklarını vurgulayarak, “O arsanın hesabı bugüne kadar verilmemiştir. Arsa Diyarbakır’da, plaza Diyarbakır’da, alım satım tarihi belli, alım satım bedeli belli ve bugünkü satış değeri, nasıl satıldığı, kime satıldığı belli. Bu konuda eğer bir eksikliğimiz, bir fazlalığımız varsa -sayın bakanlar da burada- lütfen, Diyarbakır’dan talep etsinler, bu evrakların hepsini önlerine koysunlar dosya üzerinde” dedi.
Altan’ın bu çıkışı üzerine söz alan AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, “Az önce Altan Bey’in bahsettiği, yirmi yıl önce kurulan vakıf, söz konusu vakıf bu vakıf değil. Bu, üç yıl önce kurulan bir vakıftır. Başka bir vakıftan bahsediyor, karıştırdı zannedersem. Bu vakıf tamamen üç yıl önce kuruldu, hiçbir iş yapmadı, hiçbir arsası da yok. Sadece üniversite kurmak amacıyla açıldı” yanıtını verdi.
VURGUNCU VAKFIN YÖNETİCİLERİNİN YENİ VAKFI
Altan Tan ise Ensarioğlu’na şu yanıtı verdi:

“Söz konusu vakıf, yaklaşık yirmi yıl evvel kuruldu. Konuşmamda bir vakıftan bahsetmiştim, sağlık vakfından ve bir arsayı ne şekilde aldığını söylemiştim, şu an yeni kurulan Selahaddin Eyyubi Üniversitesinin kuruluşunu gerçekleştiren vakıfla o diğer vakfın organik bir bağı yok ancak o vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı ve bazı üyeleri de bugün yeni vakfın mütevelli heyetinin içerisinde. Bunu ayrıntılı olarak sizlerin bilgisine sunuyorum. Bunun hesabını veremeyen henüz geçmişteki bu uygulamaların net olarak, şeffaf olarak hesabını veremeyen ve yeni mütevellide de yer alan şahıs veya şahıslara dikkat çekmiştim.”

VURGUNCULAR AKP’Lİ
AKP’nin de BDP’nin de üniversiteyi kuran vakfın kimler tarafından kurulduğu konusunda ısrarla bilgi vermekten kaçınırken, CHP adına söz alan Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, milletvekillerinin kim olduğunu merak ettiği isimleri açıkladı. Öner, vakfın kurucuları arasında AKP’nin önemli isimlerinden olan Diyarbakır eski Milletvekili İhsan Arslan ile şu anda Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“İhtiyat Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, 24 Nisan 2009 tarihinde bir vakıf kurulmuş. Kurucuları arasında Sayın İhsan Arslan, Sayın Galip Ensarioğlu, Nehir Özel, Vahyettin Bayat, Muzaffer Ecza, Ferhan Kadayıfçıoğlu, Ali Özkılıç, Abdülaziz Can, Abdülkadir Nakış, Kamil Torun, Alaattin Korkutata, Aytekin Sır ve Behçet Balık gibi isimler var. Ancak Sayın Atilla Kart’ın, Sayın İhsan Arslan’la ilgili soru önergesinin hâlen yanıtlanmamış olması çok dikkat çekici.”

Öner, AKP’lilerin, üniversiteyi savunurken “Neredeyse AKP Üniversitesi demeye getirdiklerini” de belirterek, üniversitelerin evrensel kurumlar olması gerektiğini söyledi.