Son Dakika Haberler

Yaratıcı inovasyon ile ticari zeka GREAT Yaratıcılık Festivali’nde buluşuyor

Yaratıcı inovasyon ile ticari zeka GREAT Yaratıcılık Festivali’nde buluşuyor
Okunma : 120 views Yorum Yap

imageBugün başlayan ve 22 Mayıs’a kadar devam edecek olan GREAT Yaratıcılık Festivali, Birleşik Krallık ve Türk şirketleri için katma değerli iş fırsatlarının önünü açarken Birleşik Krallık’ın yaratıcılığının güçlü yönlerini de gözler önüne serecek.

 

İstanbul, 20-22 Mayıs tarihlerinde, üç gün boyunca The Seed’de en girişimci, ilham verici ve hayranlık uyandırıcı şirket ve isimlerin yer alacağı ticaret heyetine ve GREAT Yaratıcılık Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Birleşik Krallık ve Türk şirketleri için katma değerli iş fırsatlarının önünü açacak olan GREAT Yaratıcılık Festivali; lüks, sağlık, moda, tasarım, teknoloji, inovasyon, eğitim, şehircilik ve yiyecek ve içecek alanlarında yeni pazarlar oluşturulmasına odaklanarak, İngiliz yaratıcılığının güçlü yönlerini sergileyecek. Festivalde, köklü ve yükselen sektörleri etkileme potansiyeli ile fikir ve içgörüler buluşacak.

Festivalin açılış gününde gazetecilerle bir araya gelen ve “Yaratıcılık rekabet avantajıdır,” diyen GREAT Yaratıcılık Festivalleri Başkanı Guy Salter “İstanbul’daki GREAT Festivali, yaratıcılığın getirdiği rekabet avantajını anlamak ve kullanmak isteyenler için özel olarak hazırlandı. Etkinlik, iş adamlarına işlerini büyütmelerine yardımcı olabilecek insanlar ile tanışma ve halihazırda ticari yaratıcılıktan faydalanarak bunu başarmış olan insanları dinleme imkanını sunacak. Bu, yaratıcı inovasyon ile ticari zeka arasındaki dinamik bağlantıyı pratik bir şekilde gözler önüne serecek ve böylesi ileriye dönük bir inisiyatifi desteklemekten büyük bir gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Alışıldık bir konferans veya ticaret fuarından oldukça farklı bir şekilde tasarlanan GREAT Yaratıcılık Festivali, dünyanın en başarılı markalarından bazılarının büyümesine yardımcı olan yaklaşımları derinlemesine irdeleme fırsatı da sunacak. Disiplinler arası, uygulamalı ve işbirliğine dayalı etkinlik programı, yaratıcı inovasyonun ön saflarında yer alanlar arasındaki mümkün olan en yakın bağlantıları desteklemek üzere tasarlandı.

 

Soma maden faciası için başsağlığı mesajı

GREAT Yaratıcılık Festivali, hedef sektörlerden Birleşik Krallık ve Türkiye’den misafirlere, ünlü isimlere, girişimcilere, iş insanlarına ve sanatçılara ev sahipliği yapacak. Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore, festivalle ilgili sözlerine başlamadan önce Soma’da yaşanan elim maden kazasında hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine başsağlığı ve sabır diledi. Moore, “Öncelikle, Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Çok sayıda madencinin yaşamını yitirmesine neden olan bu elim kazanın bir benzerinin tekrar yaşanmaması en büyük temennimiz.” dedi

Büyükelçi Richard Moore sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’da düzenlediğimiz bu etkinlik, moda, sağlık, tasarım, lüks, inovasyon, teknoloji, geleceğin şehirleri, eğitim, yemek ve içecek alanlarında Birleşik Krallık’ın en iyilerine ve bunları hayata geçiren ilham verici uzman ve sanatçılara özel bir erişim sağlayacak üç GREAT festivalinden ilki olma özelliğini taşıyor. Program, Birleşik Krallık’ın en iyi yetenekleri tarafından ortaya konan konuşmalar, ustalık sınıfları ve tanışma oturumları ile katılımcıların fikir, yaklaşım ve irtibat bilgilerini değiş tokuş etmesine imkan veren eşsiz bir fırsat sunacak” açıklamasını yaptı.

Program ile ilgili detayları paylaşan Moore ayrıca “Moda tasarımcısı Mary Katrantzou, tasarım ve üretim üzerinden yaratıcı deneyimi hakkında konuşurken diğer yanda Birleşik Krallık Moda Konseyi’nin en parlak öğrencilerinin sergileri katılımcılarla buluşacak. De Montfort Üniversitesi’nden bir ayakkabı tasarım sergisi ile Türklerin yakından tanıdığı bir isim olan Hüseyin Çağlayan’ın çalışmalarını aynı mekanda deneyimleme şansını yakalayacağız. Ayrıca teknolojinin modaya gitgide daha çok entegre olduğu ve eğitimin en son inovasyonlara ayak uydurmakta hayati bir rol oynadığı bu dönemde, Central St. Martin Üniversitesi de tekstilin geleceğine dair bir seminer sunacak. Birleşik Krallık mimarisinin yıldızları arasında yer alan ve İstanbul’un Kartal ilçesindeki kentsel dönüşüm projelerinde imzası olan Zaha Hadid kentsel çevre konusundaki kendi modern yorumunu aktaracak. Lüks ayakkabı yapımı konusunda, usta Ayakkabı Tasarımcısı Rupert Sanderson erkek ayakkabı yapımı ustalık sınıflarında bu işin inceliklerini katılımcılarla paylaşacak. James Ducker & Deborah Carre’nin de katılacağı oturumun moderatörlüğünü Ayakkabı Tasarımcısı Liam Fahy yapacak” dedi.

Gelmiş geçmiş en büyük ticaret heyetleriden biri

Bugüne kadar Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye gelen en büyük ticaret delegasyonlarından biri olan ve lüks, sağlık ve şehircilik alanında faaliyet gösteren 40’ı aşkın şirketin temsilcilerinden oluşan GREAT Yaratıcılık Festivali Ticaret Delegasyonu da 20-22 Mayıs tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek. Başkanlığını Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı Kaliteden sorumlu Müsteşarı Lord Howe’un yaptığı GREAT Yaratıcılık Festivali Ticaret Delegasyonu aynı zamanda GREAT Yaratıcılık Festivali’nde ilgili panellere, usta sınıfları ve atölyelere katılırken hem Festival’de hem de farklı ağ oluşturma toplantılarında işbirliği fırsatlarını ele almak üzere Türk mevkidaşları ile bir araya gelecekler.

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı Kaliteden sorumlu Bakan Yardımcısı Lord Howe, festival ile ilgili olarak “Festival, tekstil, teknoloji, inovasyon, lüks, mimari, geleceğin yaratıcı şehirleri gibi yaratıcı sektörleri kapsarken, Festival’in genel temalarından birini de sağlık sektörü oluşturuyor. Aynı zamanda, bugüne kadar Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye gelen en büyük ticaret heyetlerinden birine başkanlık yapmaktan da büyük bir mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Geleceğin yaratıcı şehirleri alanında faaliyet gösteren, AECOM, Burrell Architects, Dan & Adam, Orient Research Consulting; sağlık bakımı sektöründen Ashridge Business School, Barts Health NHS Trust, BT plc, GE Healthcare, IBI Nightingale, Righttrack Consulting, Serco, Steffian Bradley Architects ve Virtual Health, lüks dünyasından ise Barjis, ITEX Fabrics, Love Niche Studio, Mark/Guisti ve Media Devil gibi şirketlerden oluşan ticari heyet, hem topluca hem de ayrı ayrı olarak günümüz Birleşik Krallık’ındaki yaratıcı ticari yetenekleri İstanbul’da temsil edecek.

“Ticaret heyetinde bize, sağlık sektörü, moda ve şehircilik alanında Birleşik Krallık’ın önde gelen kuruluşları eşlik edecek. Bunlar, Türkiye’de de faaliyet göstermeye istekli şirketler,” diyen Lord Howe, özellikle sağlık ve şehircilik alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin Türkiye’de yeni ortaklıklarda yer alarak, 30 sağlık kampüsü ve büyük kentsel dönüşüm projelerinin de aralarında bulunduğu iddialı 2023 hedeflerinin gerçekleşmesine destek olmak istediğini belirtti.