Son Dakika Haberler

YASAKLAR MÜCADELEMİZİ DURDURAMAZ

YASAKLAR MÜCADELEMİZİ DURDURAMAZ
Okunma : 18 views Yorum Yap

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sarıyer Kadın Kolları Başkanlığı, TBMM’de yapılan Çanakkale Anması tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkarılmaması kararına karşı bir basın toplantısı düzenledi. CHP Sarıyer ilçe binasında gerçekleşen toplantıya; CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, CHP Sarıyer Kadın Kolları Başkanı Suna Sevinç ve partililer katıldı.

Burada bir basın açıklaması yapan CHP Sarıyer Kadın Kolları Başkanı Suna Sevinç; kadına, laikliğe ve özgürlüğe düşman zihniyeti asla kabul etmediklerini söyledi. Sorumluların derhal istifa etmesini isteyen Sevinç, “Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadın oyuncular, gösteriye bir saat kala Meclis Başkanlığı kararıyla sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü. Erkek oyuncular oyunu sahnelerken; kadın oyuncular, konukların arkasındaki merdivenlerin üzerinde bekletildi.

Kadın oyunculara yönelik uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu ifade eden Sevinç, “Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız. Sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz. Biz kadınlar Atatürk’ün kurduğu, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınan TBMM’de, 2018 yılında uygulanan çağdışı kararı protesto ediyoruz. Sorumlular derhal hesap versin. Kadınlar özgürdür ve eşittir. Onları karanlığa ve evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında varız, var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun. Yasaklar mücadelemizi durduramaz. Yaşasın kadınlar” diyerek sözlerine son verdi. Sevinç’in açıklamasının ardından CHP’li kadınlar, TBMM’nin uygulamasını, dakikalarca süren alkışlarla protesto etti.