Son Dakika Haberler

YEREL SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN…

YEREL SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN…
Okunma : 99 views Yorum Yap

SARIYERİMİZ, DÜNYA STANDARTLARI ÖLÇÜSÜNDE BİR KÜLTÜR, TURİZM VE SANAT MERKEZİ OLABİLİR Mİ ?

Dursun KARACA – Sarıyer Belediyesi eski Başkan Yrd.

              Böyle bir konuyu öncelikle hayal etmek (büyük) düşünmek ve uygulama zeminleri araştırmak gerekir. Belediye Meclislerindeki sen-ben sokak kavgaları ile bu düşünceler ve projeler gündeme gelemez ! Çünkü; bu konu, siyaset, ticaret vb üstü özgün bir konudur. Buna soyunabilmek için bilgi, birikim, donanım, bilgili insan cesareti, vizyon, deneyim vb ile “finansal konuların” temini gerekmektedir. Peki bu konular, hayal edilemeyecek boyutlardamıdır ? Hayır ! Mecliste, yerel hizmetlerle ilgili çalışmaların yanısıra, yalnızca bu konu ile görevli ve gerekirse dışarıdan (ülke dışından da olabilir) takviyeli ve genişletilmiş bir komisyon (Meclis çalışma takviminin dışında da çalışarak) konu ele alınabilir. Önemli olan “BÜYÜK DÜŞÜNMEK” tir !
             Yaklaşık 151 Km2’lik ve 350 Bin nüfuslu ilçemizde, 32 Mahallenin 620 Sokağının tümüne hizmetleri götürülürken bir yandan da böyle bir konu ele alınabilir.  Boğaziçi’ nin eşsiz doğal güzelliklerini bağrına basmış olan ve fakat, bu güzelliklere türlü nedenlerle yanıt veremeyen Sarıyerimizin artık silkelenmesi ve Dünya ölçeğinde bir bölge olması planlanmalıdır.

               Bölgemizdeki Yalılar, Sularımız, Ormanlarımız (özellikle Belgrad), turistik alanlarımız (Kilyos vd), Denizimiz, Kavak, Fener, sahil balık lokantalarımız, balıkçılık, kırsal kesimlerdeki güzellikler ve daha bir çok özellik….

               NELER YAPILABİLİNİR; 

               Sarıyerimizin, halk hizmetleri ile ilgili bütçesine hiç dokunmadan; İçişleri, Kültür ve Turizm Bk.lıkları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kurumlardan vd iç mali desteğin yanısıra; Konu ile ilgili Uluslararası Kurumlardan Özellikle UNESCO, DÜNYA BANKASI ve bu konulara finansman sağlayacak, projelendirecek (proje yarışma ile sağlanabilir) gibi kurumlardan kredi saglamak suretiyle (bu kredilerin kullanım amacına uygun türleri vardır “Karşılıksız, çok uzun vadeli, yap işlet devret, hibe vd”) Kültür Bk.lığı kefaletiyle kredi temin edilebilir.

                 Sarıyer Belediyemiz bağımsız, Atatürk Cumhuriyetinin Anayasal bir Kurumudur. 3030 SK ile, özellikle imar konularında büyük ölçüde İst.Bş.Belediyesine bağlı (bağımlı) olması esasen son derece antidemokratik, keyfi bir ulgulamadır ! Bizim Başkan ve Meclis Üyelerimiz de seçimle geldiğine gore, tek muhatabımız Belediye Kanunu olmalıdır ! Denetim eseslarımız da bellidir. Ayrıca; siyasi içerikli “imar affı” vb konuların, Dünya Cenneti İlçemizde “amatör” iş ve işlemlerin hafifliği, işi daha büyük çıkmazlara itmektedir !

PLANLAMALAR İÇERSİNDE; “Anfi tiyatrolar, Park ormanları, “Çocuk ormanları, her tür sanatsal altyapı kurumları, Deniz sporları (Uluslararası tekne, su topu vd yarışmalar), Tüm sahil şeridi üzerinde halk ve turizme dönük olarak balık küçük  lokantaları, yamaç paraşütü vb sporlar ve diğer tüm yatırımlar, uzmanlar görüşü ile saptanabilir. Müzik sanatı ile ilgili Uluslararası boyutta konserler (bu amaçla Rumelihisarı – Çırçır suyu) vd alanlar düşünülebilir..

          Yeter ki; hizmet dönemi süresince kendi bireysel ve siyasal çıkarlarının önünde Sarıyer ve halkının, dolayısıyla ülkenin çıkarlarını ön planda düşünebilen olgunluğu erişmiş aydınlarımıza kavuşalım…

          Yalnızca bireysel, siyasal vb düşüncelere dayalı “Amatör” iş ve işlemlerin, Dünyanın Uzayda dolaştığı bir dönemde gündemde tutulması ve çağdaş Dünya düzeyine ilgi gösterilmemesi “abesle iştigaldir” !!

Dursun KARACA

Dursunkaraca2017@gmail.com

555 – 217 20 70