Son Dakika Haberler

Yeryüzü Doktorları’nın desteğiyle Somali’nin İlk Ulusal Sağlık Konferansı Yapıldı

Yeryüzü Doktorları’nın desteğiyle Somali’nin İlk Ulusal Sağlık Konferansı Yapıldı
Okunma : 133 views Yorum Yap

Yeryüzü SomalideYeryüzü Doktorları ve Dünya Sağlık Örgütü sponsorluğunda Somali’nin ilk ulusal sağlık konferansı düzenlendi. “Sağlık Sektörünün Canlandırılmasında yeni dönem” adı ile düzenlenen konferans süresince Somali’nin sağlık sektörünün ihtiyaçları konuşuldu. Somali’nin yurt dışında yaşayan sağlık insan gücünü ülkeye geri çağırmayı da amaçlayan ve 3 gün süren konferansta Somali Sağlık Bakanı Dr Maryan Qasim, Başbakan Abdi Farah Shirdoon ve Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamoud da birer konuşma gerçekleştirdi.
Somali’de ilk defa sağlık sektörünün ihtiyaçlarının tartışılacağı akademik bir konferans düzenlendi. Yerel sağlık sektörü ile diasporadaki Somalili sağlık çalışanlarının ortak bir platformda birleştirildiği konferans, Yeryüzü Doktorları, Dünya Sağlık Örgütü sponsorluğunda gerçekleşti. 7-9 Kasım 2013 tarihlerinde başkent Mogadişu’da, Somali Kamu Hizmetleri ve Sağlık Bakanlığı ve Somali Sağlık Çalışanları Birliği’nin ev sahipliği ile düzenlenen “Sağlık Sektörünün Canlandırılmasında Yeni Dönem” konferansında Somali sağlık hizmet kapasitesinin geliştirilmesi adına insan kaynaklarını geliştirilmesi, sağlık yönetimi ve halk sağlığı problemleri tartışıldı. Konferansın sonucunda Somali’nin ilk akademik Ulusal Sağlık Dergisi’nin yayınlanmasına karar verildi.
Yeryüzü Doktorları’nın üç delege ile temsil edildiği konferansa ulusal ve uluslararası 200’e yakın akademisyen, sivil toplum paydaşı ve Birleşmiş Milletler yetkilileri katıldı. Konferansta Somali Kamu Hizmetleri ve Sağlık Bakanı Maryan Qasim, Başbakan Abdi Farah Shirdoon ve Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamoud da birer konuşma yaptı.
2011 yılından itibaren Somali’ye sağlık yardımları gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları bölgede sağlık altyapısının geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Somali’de ilk Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı gerçekleştirerek uzman hekim eğitimini başlatan Yeryüzü Doktorları geçtiğimiz günlerde İbn-i Sina Sağlık Meslek Yüksek Okulu Projesi’ne imza atarak Somali sağlık insan gücü eksikliğinin giderilmesi için tarihi bir adım atmış oldu. Konferansa destek vermelerinin gururunu yaşadıklarını ifade eden Yeryüzü Doktorları Türkiye Başkanı Dr. Kerem Kınık ; “Somali son dönemde sağlık alanında çok önemli gelişmelere sahne oluyor. Biz Yeryüzü Doktorları olarak, bir annenin çocuğunun ilk adımlarını seyretmesi gibi heyecanla ve gururla bu süreci takip ediyoruz, destekliyoruz” dedi.