Son Dakika Haberler

"Zam'a Bak"Yandaşları kullandılar, Memurları kandırdılar

"Zam'a Bak"Yandaşları kullandılar, Memurları kandırdılar
Okunma : 10 views Yorum Yap

Faruk_Celik_Ahmet_GundogduYandaş sendikaları kullanarak memurları kandırdılar, memeurlar bekledikleri zamları alamadı.

AKP’ye yakın memur sendikası Memur-Sen, 3 milyona yakın yaklaşan memurun ilk toplu sözleşme pazarlığını iğdiş etti. Yüzde 6+6 zam isteyen Memur-Sen hükümetin önerdiği yüzde 3+3’e razı oldu. Memur-Sen’in hükümetten toplu sözleşme ve pazarlık diye alabildiği zam sadece 50 lira.

Memurların 2014 ve 2015 yılında alacakları zamlar ve diğer sosyal haklarına ilişkin toplu sözleşme görüşmeleri bugün sonuçlandı. AKP Hükümeti’nin yasa çıkarıp toplu sözleşme imzalama yetkisini verdiği Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik arasında yapılan pazarlık, 100 lira seyyanen zam, 2014 ve 2015 içinde altı dönemler için yüzde 6+6 zamla açıldı. Memur-Sen’in bu isteğine karşılık olarak Çelik, yüzde 3+3 artı taban aylığa 100 lira zam verdi.  

Çelik, öğretmenlerin eğitim ve öğretim tazminat tutarlarının 2014 yılı Ocak ve Temmuz aylarında 40+40 lira olmak üzere toplam 80 lira artırılmasını ve 4/C’li personele aile yardımı (çalışmayan eş ve çocuk için) ödeneği verilmesi ve ücretlerinde 150 lira brüt artış yapılmasını da önerdi.

Güya yapılan pazarlıklar sonucunda, AKP’li olduğunu saklamayan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ekonomide kriz yaşanmasına, enflasyonun Temmuz ayında yüzde 8.9’a çıkmasına karşın, önce yüzde 5+5’e indi. Gündoğdu ardından yüzde 6+6 zam önerisinden vazgeçti. Hükümet, buna karşılık seyyanen zammı sadece 50 lira artırdı. Böylece iki AKP’li kendi aralarında anlaştı.

Yasa nedeniyle şaibeli pazarlıklara gözlemci gibi katılan Kamusen ve KESK, varılan anlaşmaya tepki göstererek, toplantıyı terketti. 

Sözde pazarlık sonucu varılan anlaşmayı Çelik açıkladı. Çelik’in verdiği bilgiye göre; memurlara 2014 yılında ilk altı ayda taban aylığına 150 lira seynanen zam yapılacak. Böylece taban aylığı bin 202 liraya çıkacak. Ardından maaşlara ilk 6 ve ikinci altı 6 ayda yüzde 3’er zam yapılacak. 2015 yılında da enflasyon farkı çıkarsa o da ödenecek. 2015 yılında ise sadece yüzde 3+3 zam verilecek.

Öğretmenlere ilk ve ikinci altı aylık dönemlerde75’er lira olmak üzere toplam 150 lira öğretim tazminatı ödenecek. Öğretmenlere ödenecek bu tazminat aylık sadece 12.5 lira olacak.

Tekel işçilerinin eylemleri nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir kin tuttuğu, geçen yıl 100 bin sözleşmeliyi kadroya almasına karşın kadroya almadığı 23 bin 4/c’li işçinin ağzına ise bir parmak bal çalındı. Kamu kesiminin köleleri sayılan 4/c’li işçilerin ücretlerinde ise 350 liralık iyileştirme yapıldı. Böylece 4/c’lilerin maaşı bin 550 liraya ancak çıkabildi.

Çelik, memur taban aylığına yapılan artışın memur emeklilerinin maaşına yansıyacağını belirtereke, “Maaşı az olanlara daha yüksek, yüksek olanların daha az yansıyacak. Böylece az v yüksek maaş alanlar arasındaki makas biraz daha azalacak” dedi.