Son Dakika Haberler

Zeybek, Dijital Hizmet Vergisi Kanunu Hakkında Konuştu.

Zeybek, Dijital Hizmet Vergisi Kanunu Hakkında Konuştu.
Okunma : 118 views Yorum Yap

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında söz alan CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan ZEYBEK Türk Sporunun sorunları hakkında önemli tespitlerde bulundu.

Korkarım ki; yakında Cüneyt Çakır’ın UEFA maçlarından aldığı paraya da vergi koymak için yasa teklifi getirecekler!

Yasa teklifini Meclisimize getiren sayın milletvekili Vedat Demiröz başlangıçta bu teklifin içine bütün spor müsabakalarında görev yapan bütün hakemlerin alacağı ücretlerden vergi alınmasını teklif etti. Yani dedi ki; Bir amatör maçta bir hakem 55 lira ücret alıyor, hafta sonu 2 maça çıkıyor, 110 lira, ayda 4 maça çıkıyor, 440 lira, biz buradan 66 lira vergi alacağız. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının ülkeyi getirdiği açmazın ve çıkmazın en uç örneğidir bu. Bir amatör maçtaki hakemin ayda aldığı ücretten 66 lira vergiye kadar düşmek. Şimdi bunu biraz değiştirdik komisyonda. Şimdi deniyor ki: “Profesyonel müsabakalarda görev yapan hakemler.” Şimdi, bir hakem profesyonel ligde ne zaman maç yönetiyor? Yani bu işe başladığı gün gidip bir Fenerbahçe-Galatasaray maçını mı yönetiyor? Böyle mi düşünüyor bu teklifi hazırlayanlar? 

13-14-15 yaşlarında hakemliğe başlıyorlar, 20-30 lira ücretlerle. Çoğu üniversite öğrencisi, çoğu 2 dil bilen, farklı fakültelerde okuyan öğrenciler. Yaz demeden, kış demeden maçlara gidiyorlar. 25-30 yaşına kadar başarılı olanlar bir üst klasmana çıkıyor, C klasmanına, B klasmanına, A klasmanına çıkıyor. Sonuçta bütün Türkiye’de 20 hakem anlaşmalı, ücretli maç yönetiyor ve iktidar dönmüş, bu hakemlerin yani 10 bin hakem içinde en yukarıya çıkmış olan 20 hakemin maç maşına alacağı ücrete gözünü dikmiş. Buradan bir şey çıkmaz. Gerçekten buradan bir şey çıkmaz. Yani bu cumhuriyetin 80 yılda, 90 yılda hakem olarak yetiştirdiği Cüneyt Çakır’ın UEFA maçlarından aldığı paraya da korkarım bunlar yarın vergi koyma yasa teklifini getirirler.