Son Dakika Haberler

48 saatte yapılmış negatif PCR testi sorgulaması zorunluluğu

48 saatte yapılmış negatif PCR testi sorgulaması zorunluluğu
Okunma : 165 views Yorum Yap

Türkiye genelinde yaklaşık bir aydır günlük vaka sayılarının 20 bin üzerinde seyretmesi sonucu, 19 Ağustos’ta toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden yeni tedbir kararları çıktı. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelgeyle 6 Eylül’den itibaren konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklerde, aşı olmamış kişilere son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sorgulaması zorunluluğu getirildi.

İçişleri Bakanlığınca 81 il Valiliğine gönderilen “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelgede şu ifadeler yer aldı:

6 Eylül 2021 pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.”

Genelgeye göre, aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu bulunacak. 6 Eylül 2021 pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek. (AA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)