Son Dakika Haberler

MESİAD, ÇİN İLE TİCARİ GÖRÜŞMELERE HIZ VERDİ

MESİAD, ÇİN İLE TİCARİ GÖRÜŞMELERE HIZ VERDİ
Okunma : 85 views Yorum Yap

Ulusal Tela_Mesiad Yön.KurMerter Sanayici ve İşadamları Derneği ( MESİAD), Çin’in Dongguan kentinden gelen işadamları heyetleriyle İstanbul’da karşılıklı ticari görüşmeler yaptı. Türkiye – Çin arasında ithalat ve ihracat imkânlarının ele alındığı toplantıda karşılıklı anlaşmalara imza atıldı.

Türkiye’de tekstil ve hazır giyim alanında yapmış olduğu ihracat rakamları ile adından sıkça söz ettiren Merter Sanayici ve İşadamları Derneği ( MESİAD),  2015 yılı hedefleri doğrultusunda yüzünü uzak doğuya çevirdi. Dongguan Şehri Yerel Hükümeti, Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği tarafından düzenlenen Dogguan –İstanbul Yatırım, Ticaret ve Turizm İşbirliği toplantısında MESİAD üyeleri ile Çin işadamları bir araya geldi. İstanbul’da bir araya gelen Merterli işadamları ve 40 kişilik Çinli işadamı yaptığı görüşmeler sonucunda ticaret hacminin arttırılması konusunda mutabakata vardı ve pek çok anlaşmaya imza attı.

Toplantıda konuşma yapan Dogguan Komitesi Başkanı ve Dogguan Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Xu Jianhua, iki ülke ticaret hacminin istenen seviyelerde olmadığını söyledi. Dogguan ile Türkiye arasında 2013 yılında ticaret rakamlarının 230 milyon dolar seviyelerinde olduğunu belirten Xu Jianhua,  geçen yıla oranla ticaret hacminin %16.9 oranında arttığını dile getirdi. Yapılan ikili görüşmelerde MESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Gürbüz Turan’ın sahibi olduğu ULUSAL Tela şirketi ile Dogguan’lı işadamları arasında 20 milyon dolarlık bir yatırım anlaşması da yapıldı. MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gecü konuyla ilgili olarak “Dünyanın hızla büyüyen ekonomilerinden birine sahip olan Çin ile yapılacak olan anlaşmaları ve ticari görüşmelerimizi çok önemsiyoruz. Merter ve MESİAD olarak sadece bölgemizde etkin olmak değil, dünyanın diğer ülkelerinde de etkin olmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Merter, 2014 yılı itibari ile 15 milyar dolar olan İstanbul Merkezli Hazır Giyim ihracatına yaklaşık 3,5 milyar dolar katkı sağladı. Kumaştan, aksesuara kadar tüm aşamaların yapılabildiği ve her gün 1 milyon yeni ürünlerin rafları süslediği Merter her gün dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçiyi ağırlıyor. Yurtdışından gelen işadamlarının sevkiyatlarının çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi Merter’i öncelikli tercih edilir bir merkez haline getiriyor.