Son Dakika Haberler

Saint Pierre Han restore edilecek

Saint Pierre Han restore edilecek
Okunma : 149 views Yorum Yap

İstanbul Galata’da bulunan Saint Pierre Han’da “St. Pierre Han Restorasyon Projesi Tanıtım Programı” düzenlendi. Programda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, St.Pierre Han’ın İstanbul için önemine dikkat çekerek, tarihi mirası koruyarak gelecek nesillere aktarma sorumlulukları bulunduğunu söyledi.

Yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik St. Pierre Han restorasyonunda 3 ana hedef olacağını kaydeden İmamoğlu, handa geçici ve kalıcı sergi salonları, kütüphane, atölyeler ile kültürel etkinlik alanlarının yer alacağını bildirdi.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı Başkanı Enver Yücel ise şehrin kültürel mirasına katkısı olacak projeyi ve iş birliğini önemsediklerini belirterek İBB’ye teşekkür etti.

OSMANLI BANKASI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Konuşmaların ardından, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ve Yücel arasında, restorasyona ilişkin protokol imzalandı.

1771-1775 yılları arasında Fransızlar tarafından inşa edilen St. Pierre Han, uzun yıllar Fransız tüccarlarını ağırladı, 1863’te de Osmanlı Bankası’na ev sahipliği yaptı. İçinde 14. yüzyıldan kalma izler de taşıyan, konsoloslukların, büroların yer aldığı han, İstanbul’un kozmopolitliğini gösteren en önemli yapılardan biri olarak önemini koruyor. (AA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)