Son Dakika Haberler
“width=“1080

TÜRK HALKI RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA KİMİ HAKLI BULUYOR?

TÜRK HALKI RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA KİMİ HAKLI BULUYOR?
Okunma : 1.356 views Yorum Yap

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en saygın araştırma şirketi Uluslararası Siyaset Ekonomi ve Strateji Araştırma Merkezi (USESAM) Yönetim Kurulu’nun Başkanı Müseyip Erdoğmuş düzenlediği basın toplantısında 6-11 Mart 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde yaptıkları “Rusya-Ukrayna savaşında kimi haklı görüyorsunuz?” anket sonuç raporu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

USESAM Araştırma Şirketi’nin 6-11 Mart tarihleri arasında 41 ilde ve 3 bin 260 vatandaşla yüz yüze yapmış olduğu “Rusya-Ukrayna savaşında kimi haklı görüyorsunuz?” anket sonucunda Türk Halkı; Rusya’yı işgalci, Ukrayna’yı ise mağdur olarak görüyor.

“TÜRK HALKINA GÖRE RUSYA İŞGALCİ, UKRAYNA MAĞDUR”

USESAM Yönetim Kurulu Başkanı Müseyip Erdoğmuş, USESAM’ın yaptığı çarpıcı anket sonucu ile ilgili, “Türk halkının yüzde 73’ünün Rusya-Ukrayna Savaşında; Rusya’yı işgalci Ukrayna’yı ise mağdur olarak görüyor. Türk Halkının bu görüşünün altında yatan sebep ise Rusya’yı hala yayılmacı ve emperyal hedefleri olan bir ülke olarak görmesinden kaynaklanıyor.” dedi.

“RUSLARLA 450 YILDAN BERİ BİRÇOK SAVAŞ YAPILMASI GÜVENSİZLİK NEDENİ”

Vatandaşlara “Neden Ukrayna’yı haklı görüyorsunuz?” sorusunu sorduklarını belirten Başkan Erdoğmuş, “Türk halkı; Ruslarla yaklaşık 450 yıldan beri birçok savaş yapıldığını, Rusların hala Kars ve Ardahan illerimizin de içinde olduğu kuzey doğu bölgesini kendi toprakları ve vilayetleri olarak gördüğünü, Rusların sıcak denizlere inme hayallerini, Suriye savaşıyla bir ölçüde gerçekleştirmelerinden dolayı endişe duyuyor olmalarına dayandırıyor. Öte yandan Rusya’nın PKK-YPG gibi terör örgütlerini destekliyor olmalarına, Orta Asya’daki Türk devletlerinde yaşayan soydaşlarımızın 70 yılı aşkın komünist rejime ve Rus zulmüne maruz kalmalarına, soğuk savaş döneminde, Türkiye’de komünizmi yayma eylemlerini sürdürmüş ve on binlerce vatandaşımızın hayatlarına mal olmalarına bağladığını da söyleyebiliriz.” dedi.

“BU ANKET TÜRK HALKININ DURULUNU NET BİR ŞEKİLDE GÖSTERMİŞTİR”

Ankete katılan Vatandaşların sadece yüzde 9’unun Rusya’yı haklı bulduğunu da aktaran USESAM Yönetim Kurulu Başkanı Müseyip Erdoğmuş, vatandaşların yüzde 18’inin de kararsız olduğunun altını çizdi. Erdoğmuş, “Bu Anket sonuc

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)