Son Dakika Haberler

Türkiye ekonomisi düşük hızda büyümeye devam edecek

Türkiye ekonomisi düşük hızda büyümeye devam edecek
Okunma : 85 views Yorum Yap

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye 3. çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye 2014’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 1,7 büyüdü. Büyüme rakamlarını değerlendiren ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Arda Coşar’a göre Türkiye ekonomisi düşük hızda büyümeye devam edecek.

İşte Arda Coşar’ın büyüme rakamlarına yönelik analizi;

2014 yılı 3. çeyrek büyümesi piyasa beklentisi olan yüzde 2,8 ‘den ve bizim beklentimiz olan 2,1’den aşağıda yüzde 1,7 olarak gerçekleşmiştir. Büyümenin düşük gerçekleşmesinde sektörel bazda en önemli etkinin geçene sene aynı döneme göre yüzde 4,9 daralan tarımdan geldiğini görüyoruz. Harcamalar bazında ise büyümedeki gerilemenin; zayıf hane halkı tüketimi ve negatif özel sektör yatımlarından kaynaklandığını görüyoruz.

Türkiye 3. Çeyrek büyüme verisini yüzde 2,1 ile en yakın tahmin eden aracı kurum olarak 2014 son çeyrek büyümesini yüzde 1,5 tahmin ederken, 2014 yılı büyümesini yüzde 2,5 olarak öngörüyoruz. 2015 yılında ise ABD ve İngiltere’de ekonomik toparlanmanın devam etmesini ancak Euro Bölgesi toparlanmasında zayıflığın devam etmesini, yanı sıra Asya’da Japonya’da zayıf büyüme, geçtiğimiz 10 yıl boyunca küresel büyümenin motoru olan Çin’de büyümenin gerilemesini bekliyoruz. En büyük ihracat pazarımız Avrupa’da ivme kaybı yanı sıra Rusya’da 2015 yılında beklendiğimiz resesyonun ve Ortadoğu’daki jeopolitik gerginliklerin 2015 yılında ihracat yoluyla büyüme üzerinde negatif etkiler oluşturacağını düşünüyoruz. İhracat kaynaklı negatif etkinin yanı sıra yurt içinde zayıf seyreden iç talep ve özel sektör yatırımlarının 2015 yılında da büyümeyi olumsuz etkilemesini bekliyor ve 2015 büyümesini yüzde 2 olarak tahmin ediyoruz.