Son Dakika Haberler

WhatsApp’tan kaçış: Silerseniz yerine ne kullanabilirsiniz?

WhatsApp’tan kaçış: Silerseniz yerine ne kullanabilirsiniz?
Okunma : 2.206 views Yorum Yap

Verileri artık Facebook ile paylaşabileceğini açıklayan WhatsApp’ı kullanmak istemeyenler için alternatif uygulamalar…

‘Gizlilik ilkesi’ koşullarında güncellemeye giden WhatsApp 8 Şubat’tan itibaren aralarında Türkiye’nin de yer aldığı ülkelerde kullanıcı verilerini Facebook’la paylaşacağını açıkladı.

Bu durumu onaylamayarak farklı arayışlara gidebilecekler için de çok sayıda alternatif uygulama mevcut. İşte onlardan bazıları:

BİP bir anlık mesajlaşma uygulaması ve grup şeklinde sohbet imkanı da veriyor. Uygulama kullanıcılarına HD kalitede görüntülü sohbet etme olanağı da sağlıyor.

2011 yılında Microsoft tarafından satın alınan Skype, sesli ve görüntülü arama özellikleriyle öne çıkıyor. Son zamanlarda mesajlaşma yeteneklerini de geliştiren uygulama tüm platformları destekliyor.

Apple’ın mesajlaşma uygulaması. iMessage, Mac ve iPhone’larda kullanılabiliyor.

iOS, Android ve Windows’lu telefonlarda çalışan Line’nın Windows ve Mac için masaüstü uygulaması da bulunuyor.

WhatsApp’ın kararından sonra adı en çok gündeme gelen uygulamalardan olan Signal’in iOS, Android ve masaüstü uygulaması bulunuyor. Uygulama ile metin mesajları, dosyalar, sesli mesaj, fotoğraf, GIF dosyaları ve video mesaj gönderilebiliyor.

WhatsApp ve Telegram’ın aksine Viber’in masaüstünde kullanımı için masaüstü işlemcisi indirilmesi gerekiyor.

WeChat’in Android ve iOS uygulaması var. Windows, Mac ve web tarayıcısı üzerinden de kullanılabiliyor.

Verilerini paylaşmayan AB ülkesi kullanıcıları WhatsApp kullanmaya devam edebilecek

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki kullanıcılar, WhatsApp’in yeni gizlilik koşullarını kabul etmeseler dahi uygulamayı kullanabilecek. Yeni düzenlemeyi Türkiye’de kullanıcılar kabul etmek zorunda.

Facebook’un sahibi olduğu mesajlaşma uygulaması WhatsApp’in koşullarını ve gizlilik ilkesini güncellemesi üzerine tartışmalar devam ediyor. 8 Şubat’a kadar yeni koşulları onaylamayan kullanıcılar uygulamayı kullanamayacak.

WhatsApp sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki kullanıcıların bu durumdan etkilenmeyeceği duyuruldu. Bu nedenle Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için belirtilen süreye kadar güncellenen uygulama koşullarını kabul etmesi gerekiyor.

WhatsApp, güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcılarının olduğu bölgeyi Avrupa Bölgesi olarak tanımlasa da belirtilen ülkeler arasında sadece AB ülkeleri yer alıyor.

Uygulama kullanıcılarına güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini içeren bir bildirim yollamış ve “WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için bu güncellemeleri kabul etmeniz gerekecektir. Hesabınızı silmeyi tercih ediyor ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız Yardım Merkezi’ni de ziyaret edebilirsiniz” ifadelerine yer verilmişti.

“Gizlilik İlkesi”ne uygulamanın resmi sitesinde de yer verildi. Sitede yer alan metinde, WhatsApp’ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu vurgulanarak, “Hizmetlerimizin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla WhatsApp; hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullandığınız veya hizmetlerimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri almak veya toplamak zorundadır. Aldığımız ve topladığımız veri türleri, hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Hizmetlerimizi sağlamak için belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sağlayamayız.

Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur. Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirle” diye belirtildi.